hity na MAXXa
hity na MAXXa

Tej rośliny lepiej nie dotykać. Skutki kontaktu ze skórą możesz odczuwać do końca życia

Barszcz Sosnowskiego obecny jest w wielu rejonach naszego kraju. Dotknięcie tej rośliny skutkuje poparzeniem skóry - stan zapalny zmienia się potem w bliznę, którą można usunąć jedynie chirurgicznie.

fot. barszcz Sosnowskiego/Shutterstock
fot. barszcz Sosnowskiego/Shutterstock

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Roślinę można spotkać w różnych, znajdujących się na terenie całego kraju, miejscach. Rośnie ona między innymi na: łąkach, obrzeżach lasów, pastwiskach czy w okolicy zbiorników wodnych. Niekiedy jej obecność zauważalna jest też przy rowach.

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się sporą wysokością – łodygi osiągają od 3 do 5 metrów. Na ich powierzchni można zaobserwować fioletowe plamki. Znakiem rozpoznawczym są małe, białe kwiatki, które wydzielają specyficzny zapach – występuje on ze względu na obecność związków kumarynowych. Zarówno na łodygach, jak i liściach rośliny rosną włoski – to one produkują toksyczną substancję.

fot. barszcz Sosnowskiego/Shutterstock

Co się stanie po dotknięciu barszczu Sosnowskiego?

Dotknięcie barszczu Sosnowskiego może przynieść bardzo groźne konsekwencje. Obecne w roślinie furanokumaryny, pod wpływem promieniowania słonecznego, sprawiają, że w miejscu spotkania skóry z łodygą pojawiają się różne zmiany. Wizualnie przypominają one oparzenia, ale obecne może być też zaczerwienienie, wysypka, a nawet owrzodzenie. Na wystąpienie objawów trzeba poczekać od kilku minut do kilku godzin. Tak późna reakcja skóry jest dla nas niebezpieczna – jeśli od razu nie zorientujemy się, że dotykamy toksycznej rośliny, to możemy długo przebywać w jej otoczeniu będąc w całkowitej nieświadomości, jakie będzie mieć to skutki.

Stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Blizny, które po nim zostają, można usunąć tylko podczas zabiegu chirurgicznego.

Co należy zrobić w razie poparzenia się barszczem Sosnowskiego?

Jeśli dojdzie do kontaktu z rośliną, ale oparzenie nie jest jeszcze widoczne, to jak najszybciej należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Przez dwie doby powinno się unikać słońca. Jeżeli objawy mocno się nasilą, a w skrajnych przypadkach wystąpić mogą nudności czy problemy z oddychaniem, to konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Źródła: barszcz.edu.pl, Medycyna Praktyczna
Oceń ten artykuł 0 0