Ten SMS to próba oszustwa. Lepiej na niego uważać

Ministerstwo Fiansów - Krajowa Administracja Skarbowa informuje o zaistniałej sytuacji za pośrednictwem swojej oficjalnej strony internetowej i profilu w mediach społecznościowych. Oszuści podszywają się pod resort i informują o rzekomej nadpłacie lub niedopłacie podatku PIT. Jak się przed nimi uchronić?

MF: "Uwaga na fałszywe SMS-y dot. nadpłaty lub niedopłaty PIT"

Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa apeluje o ostrożność. Oszuści, w wysyłanych wiadomościach SMS, podszywają się pod resort i informują o rzekomej nadpłacie lub niedopłacie podatku PIT. W treści załączają link, który, jak podają, ma prowadzić do konta urzędu skarbowego. Nie należy w niego wchodzić! Nie jest to oficjalna strona, a próba wyłudzenia danych. W SMS-ach znajduje się także numer telefonu komórkowego, za pośrednictwem którego można skontaktować się z fałszywym "pracownikiem US". 

Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS ws. nadpłaty lub niedopłaty w podatku. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym – czytamy na gov.pl.

Do wirtualnego urzędu można zalogować się za pomocą: profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej, danych podatkowych lub aplikacji mObywatel.

Zgłoś podejrzaną wiadomość!

Przy próbie wyłudzenia danych logowania np. do bankowości elektronicznej należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zablokować dostęp do konta.

O cyberoszustwach warto poinformować odpowiednie instytucje, do których zalicza się chociażby działający na poziomie krajowym CSIRT NASK, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. Jest on prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie. Podejrzane wiadomości można zgłaszać:

Analitycy CERT Polska sprawdzą nadesłane dane i zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. W ciągu 4 godzin z jednego numeru można zgłosić maksymalnie 3 wiadomości. Należy nadesłać całą wiadomość w oryginale - nie wycinać odnośnika ani treści.

Źródło: Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa / CSIRT NASK

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: