Grecja
11 dni przed rozpoczęciem postu, Grecy świętują Tsiknopempti, czyli własny tłusty czwartek. Tego dnia zamiast pączków jedzą grillowane mięso, a w wielu miasteczkach lokalne władze rozstawiają grille i organizują małe festiwale z muzyką i atrakcjami.
Włochy
Tłusty czwartek, czyli giovedi grasso w wykonaniu Włochów nie polega na jedzeniu, a prawdziwej karnawałowej zabawie. W Wenecji tego dnia organizowane są maskarady i bitwy na kwiaty, a miasto zdobią zachwycające iluminacje.
Syria
W Syrii tłusty czwartek to Drunkard’s Thursday. Tego dnia urządza się rodzinne przyjęcia, na których nie brakuje zarówno jedzenia, jak i napitków. Tradycyjną potrawą są dolmy, czyli bliskowschodnie gołąbki z jagnięciny i ryżu zawijane w liście winogron. Na deser tuż przed postem podawane są figi gotowane w melasie.
Szwecja
Szwedzi świętują tłusty wtorek. W dzień przed środą popielcową wszyscy jedzą deser nazywany semla, czyli bułki z nadzieniem z pasty migdałowej, mleka oraz bitej śmietany. Bułki są pieczone z białej mąki, dlatego ten dzień nazywany jest białym wtorkiem.
Wielka Brytania
Pancake Tuesday to inaczej naleśnikowy wtorek, który jest odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. Tego dnia zwyczajowo je się duże ilości tych potraw, których podczas postu będzie się unikać w ramach pokuty. Pancake Tuesday nazywane jest również Shrove Tuesday, czyli zapustnym wtorkiem. Odbywa się również Pancake Race, czyli naleśnikowy, od tradycyjnych wyścigów różni się tym, że zawodnicy biegną jednocześnie podrzucając na patelni naleśnika.
Francja
Francuzi swój tłusty czwartek obchodzą we wtorek. Mardi Gras obchodzi się huczniej, niż my obchodzimy tłusty czwartek. Z tej okazji we Francji organizowane są festiwale i parady, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych przebraniach. To ostatni dzień, kiedy Francuzi pozwalają sobie na wielkie obżarstwo przed rozpoczęciem postu i świętują ten dzień goframi, faworkami oraz pączkami. Tradycyjnym daniem z tej okazji są także naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym.
Rosja
Rosjanie tłusty czwartek obchodzą przez cały tydzień! Maslenica to prawosławna tradycja, która rozpoczyna się bezmięsnym postem, a dopiero w środę na stołach pojawiają się potrawy o znaczeniu symbolicznym. Każdy dzień trwania maslenicy wiąże się ściśle z innymi tradycjami, lecz podczas trwania całego tygodnia świętującym towarzyszą naleśniki, które smażą wspólnie z rodziną. W środę natomiast tradycja nakazuje zastawić stół obfitymi potrawami: słodkie symbolizują udane życie miłosne, czerwony kawior przeznaczony jest dla osób chcących powiększyć rodzinę, a naleśniki ze śmietaną to danie na dobre zdrowie.
Niemcy
Schmotziger Donnerstag, czyli niemiecka odmiana tłustego czwartku, nazywana także babskim karnawałem. Tego dnia mężczyźni nie powinni nosić krawatów, ponieważ czyhająca na niego kobieta, może go obciąć. Warto zajrzeć do piekarni, w której sprzedawca może zaskoczyć nas przebraniem za diabła, ale też pączkami z najróżniejszymi nadzieniami, polewami i posypkami!
Norwegia
Norwegowie swoje święto obchodzą w niedzielę. Podczas fastelavnssøndag Norwegowie zajadają się pączkami, oponkami oraz cynamonowymi bułeczkami. To święto obchodzone w szczególności przez dzieci, które przychodzą do szkół i przedszkoli w przebraniach.
Autor: Katarzyna Jakubowicz