Wielu z nas z pewnością nie może doczekać się już tłustego czwartku, który w tym roku wypada 28 lutego. To dzień, gdy bez najmniejszych wyrzutów sumienia można zajadać się słodkościami, nie bacząc na konsekwencje. W końcu tak nakazuje tradycja, a tradycja to rzecz święta. Podczas tłustego czwartku królują przede wszystkim pączki. Nic nie kojarzy się tak z tłustoczwartkowym obżarstwem jak właśnie one.
Ile kosztują pączki u Magdy Gessler?
Jak co roku w swoim lokalu tradycyjne warszawskie pączki w tłusty czwartek będzie sprzedawać także Magda Gessler. Choć do 28 lutego jeszcze sporo czasu, to ich cena od dłuższego czasu jest wyjątkowo gorącym tematem. Dla niektórych kwota, jaką trzeba wydać na jednego pączka w lokalu Magdy Gessler, może być nie do zniesienia. Za taką jednorazową przyjemność należy bowiem zapłacić 9 zł. To za dużo? Warto nadmienić, że tradycyjne wyroby Magdy Gessler w rankingach najsmaczniejszych pączków w Warszawie zajmuje najczęściej wysokie – drugie miejsce. Cena nadal może wydawać się jednak wygórowana, gdy porównamy ją z innymi. Nawet najstarsza i również bardzo ceniąca się polska firma cukiernicza Blikle sprzedaje pączki za 3,50 zł za sztukę.
Przepis na pączki Magdy Gessler
Żeby spróbować pączków według przepisu Magdy Gessler wcale nie trzeba ich kupować. Można natomiast kupić odpowiednie składniki i zrobić je samemu. Gwiazda „Kuchennych rewolucji” w swojej książce „Smaki życia” zdradziła, jak wygląda jej idealny przepis na tradycyjne pączki. Poniżej znajdziecie listę składników oraz informacje, jak je przygotować krok po kroku.
Składniki:
- ok. 2 kg mąki szymanowskiej
- 300 g cukru
- 30 jajek
- 500 g masła
- 500 ml mleka
- 2 opakowania cukru waniliowego z prawdziwej wanilii
- 0,5 łyżeczki soli (łyżeczki do kawy)
- 100 g świeżych drożdży
- konfitura z płatków róż lub powidła śliwkowe
- 2,5 kg smalcu
- 500 g domowego lukru
- 100 g skórek pomarańczowych kandyzowanych
Sposób przygotowania:
1. Do mleka dodać 100 g cukru i pokruszone drożdże, podgrzewać mieszając, aż drożdże i cukier się rozpuszczą. Do ciepłego mleka z drożdżami (ok. 30-35 st. C) wsypać szklankę mąki, wymieszać i zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.
2. Z 20 jaj oddzielić żółtka od białek. Żółtka, 10 całych jaj, 200 g cukru, wanilię i sól podgrzewać mieszając trzepaczką rózgową do temp. ok. 30-35 st. C.
3. Kiedy zaczyn drożdżowy podwoi objętość wymieszać go w dużej misce z masą jajeczną. Wsypać 1,2 kg mąki i dokładnie wymieszać rękoma. Wyrabiać, podsypując mąką, aż ciasto nabierze gładkiej konsystencji i przestanie kleić się do rąk. Na koniec dodać roztopione masło. W zależności od wilgotności mąki, wielkości jaj i wilgotności powietrza można zużyć od 1,2 do 1,7 kg mąki.
4. Wyrobione ciasto przykryć suchą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5 godziny. W trakcie rośnięcia dwukrotnie krótko wyrobić ciasto rękoma.
5. Wyrośnięte ciasto podzielić na mniejsze porcje, formować z nich ruloniki i kroić je na małe kawałki. Każdy spłaszczyć. Na środek włożyć łyżeczkę nadzienia, zawinąć brzegi i zlepić je jak sakiewkę. Toczyć w dłoniach każdy pączek nadając mu kulisty kształt. Układać na oprószonej mąką stolnicy zlepieniem do dołu. Przykryć suchą ściereczką i zostawić w cieple do wyrośnięcia na 30-45 minut.
6. W rondlu rozgrzać smalec do temp. 180 st. C (kawałek ciasta wrzucony do tłuszczu zaczyna natychmiast się smażyć i skwierczeć) i smażyć pączki porcjami, obracając je w trakcie smażenia jeden raz. Osączyć z tłuszczu na ręczniku papierowym, kiedy przestygną polać lukrem i posypać skórką pomarańczową.
Autor: Maria Staroń