To nie przypadek, że chirurdzy noszą zielone lub niebieskie fartuchy! Dowiedz się, jaki jest tego powód!

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego lekarze zamiast białych kitli na sali operacyjnej ubierają się w zielone lub niebieskie fartuchy? Okazuje, że się ta, wydawałoby się, nieznacząca praktyka może mieć wpływ na powiedzenie się operacji.

Kiedyś cały personel medyczny nosił białe stroje. Wszystko się zmieniło w 1914 roku, gdy jeden z wpływowych lekarzy porzucił tradycyjny strój na rzecz zielonego, albo zamiennie, niebieskiego fartucha.

Zmiana ta wynikała z tego, że czysta biel potrafi oślepić chirurgów nawet na parę chwil, którzy przenosili wzrok z ciemnego koloru krwi na fartuchy kolegów. Dzieje się tak dlatego, że następuje dokładnie ten sam efekt oślepienia, gdy zimą wychodzimy z domu i wzrokiem natrafiamy na promienie słoneczne odbijające się w śniegu.

Jednak wciąż nie wiemy, dlaczego fartuchy są akurat niebieskie lub zielone, a nie na przykład żółte lub fioletowe. Już wyjaśniamy: zielony i niebieski są kolorami przeciwstawnymi do czerwonego, na którym chirurdzy skupiają wzrok przez większość czasu.

W ten sposób niebieskie i zielone kolory strojów nie tylko pomagają bystrości oka, ale też sprawiają, że wzrok staje się bardziej wrażliwy na różne odcienie czerwieni. Co za tym idzie, chirurdzy bardziej zwracają uwagę na niuanse ludzkiej anatomii. A co za tym idzie zmniejsza szansa na popełnienie błędu podczas operacji.

Komentarze
Czytaj jeszcze: