Trzech Króli. Jaka jest historia święta?

Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z niewielu świąt o stałej dacie. Co roku 6 stycznia wspominamy objawienie się Boga człowiekowi. Tym razem święto Trzech Króli wypada w poniedziałek, co oznacza pierwszy długi weekend w 2020 roku.

Trzech Króli 2020: Kiedy wypada?

fot.Shutterstock

6 stycznia to data niezmiennie związana ze świętem Objawienia Pańskiego, zwanego potocznie świętem Trzech Króli. Tego dnia w wielu kościołach wspomina się wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do betlejemskiej stajenki, by oddać pokłon Chrystusowi. W darach przynieśli mu: złoto, kadzidło oraz mirrę. Warto wspomnieć również o tym, iż święto Trzech Króli od kilku lat jest dniem wolnym od pracy.

Objawienie Pańskie: Jedno z najstarszych świąt

Uroczystość Objawienia Pańskiego – zwanego również Epifanią – jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Jego symbolami są: historia o trzech mędrcach podążających od wschodu do Betlejem (opisana w Ewangelii św. Mateusza), chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. Co ciekawe, we wczesnym chrześcijaństwie dzień ten był obchodzony na Wschodzie jako czas Bożego Narodzenia. Po zmianach, jakie zaszły w IV w., kościół łaciński zaczął obchodzić święto Objawienia Pańskiego jako niezależne, a następnie oddzielono je od wspomnienia chrztu Jezusa i cudu w Kanie. Tym samym główną treścią stał się pokłon trzech Mędrców, którzy przybyli do Betlejem.

Trzech Króli: Zwyczaje

Święto Objawienia Pańskiego odznacza się wieloma zwyczajami. Tego dnia w kościołach święci się: złoto, kadzidło oraz kredę. Według wielu podań poświęconym kadzidłem okadzano domy i obejście, a zabieg ten miał symbolicznie zabezpieczyć domostwa przed chorobami i nieszczęściem. W podobnym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Poświęconej kredy natomiast używano do pozostawiania na drzwiach domów napisu: K + M + B oraz daty bieżącego roku. Dodatkowo w wielu miastach organizowane są specjalne wydarzenia pod hasłem: „Orszak Trzech Króli”. To wyjątkowe połączenie tzw. ulicznych jasełek oraz wspólnego kolędowania mieszkańców w każdym wieku.

Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: