Twardość szczoteczki do zębów. Jaką wybrać? Zła decyzja ci zaszkodzi!

Mycie zębów to niezbędny nawyk, którego powinno się pilnować każdego dnia, przynajmniej dwa razy dziennie! Bardzo ważne jest to, jakiej szczoteczki używa się w tym celu. Dobranie złej twardości może wyrządzić niemałe szkody!

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Jeśli chodzi o szczoteczki manualne, które zna każdy z nas, istnieje kilka ich rodzajów. Nic dziwnego, że w trakcie zakupów w drogerii można pogubić się w tym, który z produktów wybrać. Po przeczytaniu kilku etykiet można zauważyć, że głównym ich podziałem jest twardość włosia. Na tej podstawie wyróżniamy szczoteczki twarde, średnio twarde, miękkie i specjalistyczne. Którą z nich wybrać do codziennego szczotkowania? Okazuje się, że to wcale nie jest decyzja bez znaczenia! Jeżeli będziemy używać nieodpowiedniego produktu, może to poskutkować poważnymi problemami. Podpowiadamy, jaka szczoteczka będzie dla ciebie najlepsza.

Twarda szczoteczka

Średnica włosia tej szczoteczki znajduje się w przedziale od 0,25 do 0,35 mm. Taka grubość pozwala na bardzo dokładne usuwanie osadu, jednak zbyt mocny nacisk może powodować uszkodzenia dziąseł i zdzieranie szkliwa. Stąd takie szczoteczki są zalecane wyłącznie dla osób, które chcą usunąć kłopotliwy osad powstały np. przez palenie papierosów. Twardych szczoteczek zdecydowanie powinny unikać osoby z wrażliwymi zębami i dziąsłami.

Szczoteczka średnio twarda

Średnica włosia średnio twardej szczoteczki wynosi od 0,25 do 0,20 mm. Ten typ jest najbardziej uniwersalnym – z jednej strony dobrze czyści zęby, z drugiej nie podrażnia dziąseł i jest łagodny dla szkliwa. Jeżeli nie borykasz się z żadnymi chorobami i nadwrażliwością, taka szczoteczka będzie dla ciebie idealna!

Szczoteczka miękka

Włosie miękkiej szczoteczki ma średnicę od 0,20 do 0,18 mm. Idealnie nadaje się ona dla osób z nadwrażliwością i częstym krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania. Pozwala na wyczyszczenie zębów bez ryzyka nasilenia kłopotliwych objawów czy wywołania obrzęku. Dobrze używać tych szczoteczek w przypadku jakichś stanów zapalnych – wtedy warto też skonsultować się z dentystą.

Szczoteczka specjalistyczna

Najdelikatniejsza w całym zestawieniu jest szczoteczka specjalistyczna, której włosie ma średnicę poniżej 0,12 mm. Stosuję się ją w przypadku poważnych chorób dziąseł, a także po zabiegach w jamie ustnej. Mogą okazać się przydatne dla osób z implantami i aparatami ortodontycznymi.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: