Austriaccy naukowcy z Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku przeprowadzili badania, które miały określić, jaki związek mają spożywane przez nas produkty z naszym zdrowiem mentalnym i ewentualnymi zaburzeniami psychicznymi. Na imprezie najchętniej sięgasz po gin z tonikiem? A może nie wyobrażasz sobie dnia bez czarnej kawy, koniecznie bez cukru? Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku nie mają dla ciebie dobrych informacji.
Wyniki badań pokazały, że osoby lubiące gorzkie napoje i dania, częściej są uposażone w powszechnie uznane za nieporządne cechy. Można było zaobserwować u nich skłonności sadystyczne, narcystyczne, makiawelistyczne (brak uczuć wyższych) i w końcu – psychopatyczne.
W badaniu wzięło udział blisko tysiąc osób. Ich zadaniem było umieścić różne rodzaje potraw i napojów na sześciostopniowej skali – według własnych preferencji. Uczestnikom badania podano produkty o konkretnych smakach – gorzkie, kwaśne, słone i słodkie. Drugim etapem badań było przeprowadzenie z każdym z uczestników wywiadu, który miał określić m. in. ich osobowość, stabilność emocjonalną czy występowanie skłonności sadystycznych, określonych przez badaczy jako „codzienne”. Uczestnicy musieli potwierdzić lub zaprzeczyć zdaniom takim jak „lubię dręczyć ludzi” czy „czasem odtwarzam moje ulubione sceny z krwawych filmów”.
Związek pomiędzy preferowanym smakiem potraw i napojów badacze odkryli, gdy skompilowali i przeanalizowali wyniki obu etapów badań. Tak odkryli, że osoby lubiące gorzkie jedzenie i napoje, wykazywały więcej tendencji antyspołecznych, w tym wymienione wcześniej sadyzm, narcyzm, makiawelizm i skłonności psychopatyczne. Naukowcy podkreślili jednak, że związek ten dotyczy przede wszystkim tych, którzy gorycz preferują wyraźnie bardziej od pozostałych smaków.
„Wyniki obu badań potwierdziły hipotezę, że preferowanie gorzkiego smaku wiąże się z niechcianymi cechami osobowości oraz ma największy związek z występowaniem sadyzmu i psychopatii” – podsumowali swoją pracę badawczą dr Christian Sagioglou i dr Tobias Greitemeyer z Uniwersytetu Leopolda i Franciszka w Innsbrucku.