Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia samochodowe – czy warto decydować się na samo OC?

Ubezpieczenie samochodowe kojarzy się przede wszystkim z wykupieniem obowiązkowego OC. Jeśli jesteś sprawcą wypadku, zakres OC obejmie tylko szkody, które dotknęły osobę poszkodowaną. Kiedy w zdarzeniu ucierpi też Twój pojazd – musisz naprawić go z własnej kieszeni, chyba że masz wykupione ubezpieczenie AC w odpowiednim wariancie. Czy warto więc decydować się jedynie na ubezpieczenie OC?

fot. materiały prasowe

Co to jest OC, jak działa i jakie zdarzenia obejmuje?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Zawarcie umowy ubezpieczenia auta chroni wszystkich uczestników ruchu na wypadek szkody powstałej z winy innego kierowcy. Jeśli więc spowodujesz wypadek lub stłuczkę i konieczna będzie naprawa pojazdu poszkodowanej osoby, albo w konsekwencji tego zdarzenia poniesie ona uszczerbek na zdrowiu, nie będziesz ponosić kosztów z własnej kieszeni. Wszystkie należności zostaną pokryte właśnie z umowy ubezpieczenia.

OC nie chroni Cię jednak w przypadku szkody własnej, kradzieży lub zniszczenia samochodu w wyniku aktu wandalizmu czy siły żywiołu. Odszkodowanie z tytułu OC będzie należne tylko wtedy, gdy to Ty będziesz stroną poszkodowaną przez innego kierowcę – należność zostanie wówczas wypłacona z ubezpieczenia sprawcy szkody.

Obowiązkowe ubezpieczenia auta a dodatkowa umowa

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek szkody własnej, właściwym wyborem będzie ubezpieczenie autocasco. Im nowszy i bardziej wartościowy samochód posiadasz, tym bardziej takie ubezpieczenie będzie przydatne. W niektórych przypadkach nawet pozornie niegroźna szkoda parkingowa może okazać się bardzo kosztowna. Nie musisz się tym martwić, jeśli masz ubezpieczenie AC – bo chroni Cię przed poniesieniem kosztów szkód z własnej winy.

Ubezpieczenie pojazdu autocasco – lepiej dmuchać na zimne

Podstawowa różnica pomiędzy ubezpieczeniem OC i AC polega na tym, że w przypadku tego pierwszego, z ubezpieczenia pokrywane są tylko szkody strony poszkodowanej. Sprawca będzie musiał naprawić swój pojazd na własną rękę.

Ubezpieczenie autocasco może więc okazać się bardzo przydatne nie tylko, gdy dojdzie do stłuczki parkingowej, czy gdy pojazd zostanie zniszczony przez nieznanego sprawcę, ale też wtedy gdy zostanie skradziony. W przypadku AC, im wyższa wartość samochodu, tym wyższa składka – koszty naprawy na własną rękę mogą być ogromne.

Dodatkowo ubezpieczenie AC może uratować sytuację, gdy samochód spłonie, zostanie zniszczony przez żywioł czy zostanie uszkodzone w wyniku aktu wandalizmu. Nie poniesiesz kosztów (lub w niewielkim procencie, w zależności od wariantu umowy), więc usunięcie szkody finalnie będzie kosztować niewiele. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i indywidualnej sytuacji, środki z odszkodowania zostaną Ci wypłacone bądź zostanie z nich pokryta naprawa samochodu.

Podsumowanie – przezorny zawsze ubezpieczony (z AC)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie chroni interesów sprawcy szkody – odszkodowanie z niego jest przyznawane tylko stronie poszkodowanej. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku autocasco. Jeśli wybierzesz kompleksowe ubezpieczenie auta, możesz spać (i jeździć) spokojnie. Kradzież, zniszczenie pojazdu, czy szkoda powstała z własnej winy nie zrujnują Twojego budżetu, bo koszty zostaną pokryte z ubezpieczenia.

Aby jednak mieć pewność jaki zakres ochrony ubezpieczenia posiada Twój samochód (np. czy masz opcję assistance z pomocą drogową), zapoznaj się dokładnie z warunkami umowy przed jej podpisaniem. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zakresy ochrony.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze