Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatów: białostockiego, Białegostoku, sokólskiego, monieckiego, łomżyńskiego, Łomży, kolneńskiego, grajewskiego, augustowskiego, suwalskiego, Suwałk, sejneńskiego w województwie podlaskim; piskiego, ełckiego, oleckiego, gołdapskiego, węgorzewskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, giżyckiego w województwie warmińsko-mazurskim. Alerty pierwszego stopnia dot. przymrozków.
Synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza do około 2°C, przy gruncie do -2°C. Żółte ostrzeżenia mają obowiązywać od 16.05.2022 od godz. 01:00 do 16.05.2022 do godz. 5:30. IMGW-PIB odniósł się do szacunków w jednym z wpisów, opublikowanym w mediach społecznościowych instytucji.
Suchy wyż zapewnia nam pogodne dni i noce. W takich warunkach, nawet w połowie maja („zimni ogrodnicy”), nad ranem możliwe są lokalne przygruntowe przymrozki: najbliższej i kolejnej nocy na płn. i płn-wsch. Polski, natomiast w środę nad ranem już na przeważającym obszarze kraju – czytamy.
„Zimni ogrodnicy” i „zimna Zośka” to potocznie nazywane zjawisko klimatyczne. Napływające z obszarów polarnych zimne powietrze przynosi zmiany pogodowe, których efektem mogą być m.in. przymrozki. Czytaj więcej tutaj:
Prognoza zagrożeń
Prognoza zagrożeń meteo na kolejne dni zakłada spadki wartości na termometrach na obszarach:
- powiatów: łomżyńskiego, Łomży, kolneńskiego, grajewskiego, augustowskiego, suwalskiego, Suwałk, sejneńskiego w województwie podlaskim (poniedziałek, 16.05.2022);
- powiatów: szczycieńskiego, mrągowskiego, kętrzyńskiego, giżyckiego, węgorzewskiego piskiego, ełckiego, oleckiego, gołdapskiego w województwie warmińsko mazurskim (poniedziałek, 16.05.2022);
- województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego (wtorek, 17.05.2022);
- województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego (środa, 18.05.2022).
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, przejawiającą się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach, obowiązują do odwołania na obszarach: zlewni dopływów Warty od Wełny do Noteci (lubuskie, wielkopolskie), zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (małopolskie, śląskie).
Źródło: IMGW-PIB
Autor: Małgorzata Durmaj