Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są Smoki Morza Śródziemnego.
Smoczy Piknik Rodzinny na Bulwarach przy Smoczej Jamie rozpocznie się w sobotę (3.06) o godz. 10 i tego dnia potrwa do godz. 21:30. Na odwiedzających czekają konkursy, zabawy, wesołe miasteczko oraz różnorodne stoiska wystawców. W niedzielę (4.06) dalszy ciąg piknikowania – od godz. 10 do godz. 19.
W sobotę o godz. 22:00 przy Zakolu Wisły pod Wawelem rozpocznie się niezapomniane widowisko z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej oraz gigantycznych kurtyn wodnych, a także pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Z głośników popłynie muzyka m.in. Maurice’a Ravela, Gorana Bregovica czy Hansa Zimmera. Podniebną prezentację smoków poprzedzi pokaz lotniarzy oraz flyboard na Wiśle – ekstremalne akrobacje na wodzie i w powietrzu.
Kultowa Wielka Parada Smoków wystartuje w niedzielę (4.06) o godz. 12. Przejdzie ulicami Starego Miasta, a swój finał będzie miała na Rynku Głównym. Weźmie w niej udział ponad tysiąc dzieci z całej Polski. To one będą animować prawie czterdzieści samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych smoków, które powalczą o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. W tym roku hasło do stworzenia smoczych postaci brzmi: „Smoki Morza Śródziemnego”. Uczestnicy mogą puścić wodze fantazji, inspirując się kulturą, historią, plastyką i ornamentyką np. Cypru, Egiptu, Grecji, Tunezji, Turcji czy Włoch. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi około godz. 13:30 na scenie ustawionej na Rynku Głównym. Dokładna trasa przemarszu Wielkiej Parady będzie znana już za kilka dni.
W tym roku przemarszowi towarzyszyć będzie muzyka trzech krakowskich zespołów: Sorrir Por Fawor! zagra energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków przedstawi oryginalne tańce-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska odegra muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.
Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.