Wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II dotarła do jej pszczół. Owady w żałobie

Pszczoły królowej Elżbiety II dowiedziały się o jej śmierci. To jeden z koniecznych punktów procedur po śmierci władczyni. Jak wygląda żałoba pszczół? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Królowa Elżbieta II nie żyje

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września po południu, w szkockim zamku Balmoral. Miała 96 lat. W tym roku obchodziła 70-lecie swojego panowania. Wiadomość o jej śmierci została przekazana w oświadczeniu Pałacu Buckingham:

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Konsorta pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu.

Królem Wielkiej Brytanii został najstarszy syn Elżbiety II – Karol.

Pszczoły w żałobie po śmierci królowej Elżbiety II

Śmierć królowej zapoczątkowała wdrożenie wielu wcześniej przygotowanych procedur związanych z żałobą. Jednym z nich, który może wydawać się bardzo zaskakujący, jest przekazanie wiadomości o śmierci monarchini jej pszczołom. Jak wygląda ten proces? John Chapple to oficjalny pszczelarz królowej, który zajmował się królewską pasieką od 15 lat. Na ule nałożono czarne wstęgi, a pszczelarz przekazał owadom słowa o śmierci królowej. Poprosił je także, aby były one posłuszne nowemu władcy, Karolowi III. Chapple opowiedział o zwyczaju dziennikowi Daily Mail:

Jestem przy ulach i zgodnie z tradycją, kiedy ktoś umiera, idzie się do uli, odmawia małą modlitwę i zakłada na ul czarną wstążkę

A tak brzmi modlitwa:

Gospodyni nie żyje, ale nie odchodź. Twój pan będzie dla ciebie dobrym panem.

Dlaczego przekazuje się pszczołom taką informację? Ma to związek ze zwyczajem Wysp Brytyjskich. Ludzie wierzą, że jeśli pszczoły nie zostaną poinformowane o śmierci właściciela, przestaną produkować miód i pasieka umrze.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: