Wielkanocne dekoracje. Ile gotować jajka na pisanki? Jak barwić jaja wielkanocne?

Malowanie wielkanocnych jajek to tradycja, którą od pokoleń kultywuje wiele rodzin w Polsce. Jak zrobić idealne pisanki? Ile je gotować, by nie popękały? Jak w naturalny sposób je barwić? Sprawdźcie, mamy dla Was garść potrzebnych informacji!

Jajka na Wielkanoc. Jak przygotować pisanki?

W jaki sposób ugotować jajka, aby skorupka była idealna do tworzenia wymarzonych wzorów? Zanim zaczniemy farbować, malować, wydrapywać czy woskować nasze pisanki, musimy je odpowiednio przygotować. Tradycyjne gotowanie jajek na twardo nie zawsze się sprawdzi się w tej sytuacji. Idealna pisanka ma nie tylko zachwycać swoimi kolorami. Skorupka ma schodzić łatwo, a zawartość ma być smaczna, a nie zafarbowana sztucznymi barwnikami.

Ile gotować jajka na pisanki?

Pamiętajcie, pośpiech jest zgubny. Jaja są delikatne i należy gotować je na małym ogniu, a – zgodnie z przepisem babci - do wody dodać zapałkę. Drewno i jego właściwości sprawią że jajka nie pękają podczas gotowania.

Warto pamiętać również o tym, że skorupka może popękać już na samym początku przez zmianę temperatury. Aby tego uniknąć nie należy wrzucać zimnego jajka do wrzątku. Wyjmujemy je z lodówki i pozostawiamy do ogrzania. Później delikatnie wkładamy do garnka.

Jak gotować jajka do malowania, aby skorupka dobrze odchodziła?

By skorupka dobrze schodziła z ugotowanego jajka należy dosypać sól do wody. Pisanki będą nie tylko cieszyć kolorami i zdobieniami, ale również nie będzie problemu z ich zjedzeniem.

Naturalne barwienie jajek wielkanocnych. Jak farbować pisanki?

Jeżeli nie chcesz, by białko Twoich pisanek zabarwiło się sztucznymi produktami – przy kolorowaniu pisanek postaw na naturę. Farby nie zawsze się sprawdzają, dlatego warto wiedzieć, jakie przyprawy, owoce czy warzywa mogą nam zapewnić bezpiecznie zabarwienie jaj.

Jak przygotować wywar do naturalnego farbowania?

Wybieramy kolor, który chcemy uzyskać. Następnie potrzebujemy co najmniej szklankę ciepłej wody i składnik z odpowiednim barwnikiem. Przez chwilę gotujemy tę miksturę. Do tego dodajemy ocet winny, który utrwala kolor. Potem wkładamy jajka i zostawiamy na kilkanaście minut – im dłużej tym ciemniejszy efekt. Po ufarbowaniu można dodatkowo natrzeć jajka odrobiną oleju. Oczywiście, jaja o białej skorupce będą najlepiej przyjmować barwniki.

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: