Wielki Piątek. Post ścisły. Na czym polega? Co można jeść?

Wielki Piątek to czas, w którym wiernych obowiązuje post ścisły. Na czym polega i kogo dotyczy? Czy tego dnia można jeść mięso? Rozwiewamy wątpliwości!

Wielki Piątek 2020. Czym jest post ścisły? Czy można jeść mięso?

Wielki Piątek to kolejny dzień – obok Wielkiego Czwartku i Wielkiej Soboty – będący częścią Triduum Paschalnego. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych, a wieczorem w świątyniach ma miejsce liturgia Męki Pańskiej.


Tego dnia wiernych obowiązuje post ścisły. Na czym polega? Post ścisły oznacza nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale też ograniczenie liczby posiłków do trzech (w tym jeden do syta). Oprócz Wielkiego Piątku post ścisły obowiązuje także w Środę Popielcową.

Kogo obowiązuje post ścisły? Co można jeść?

Post ścisły obowiązuje katolików od 18. do 60. roku życia. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczy osób przewlekle chorych i takich, które nie mogą go przestrzegać z powodów zdrowotnych. Powstrzymywanie się od jedzenia mięsa z kolei dotyczy wiernych od 14. roku życia. Tego dnia powinno się zrezygnować także z alkoholu i słodyczy, a można spożywać m.in.:

Post ścisły nie obowiązuje w Wielką Sobotę, ale księża zachęcają do powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych aż do wielkanocnego śniadania.



Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: