Wielu turystów z zagranicznych wyjazdów wraca z pamiątkami. Jeśli jesteś jedną z nich, a jednocześnie jedziesz lub rozważasz wyjazd do Chorwacji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Pamiętaj, by zabrać ze sobą ubezpieczenie na wakacje, a do domu przywieźć wyjątkowe pamiątki!
Wartościowe pamiątki, czyli jakie?
Chorwacja to piękny kraj, który ma wiele do zaoferowania. Na pewno wrócisz z niego z doskonałą opalenizną i dobrymi wspomnieniami, ale możesz przywieźć również pamiątki. Które są godne uwagi, a których lepiej unikać?
- Lokalne wyroby – najlepszy rodzaj pamiątek, które wytwarzane lub robione są przez miejscowych rzemieślników czy producentów. Warto kupić rzeczy, z których słynie dany kraj, region czy miasto.
- Praktyczne rzeczy – wiele osób woli pamiątki, które zamiast stać na półce lub w piwnicy (po jakimś czasie) będą przydatne na co dzień.
- Rzeczy kolekcjonerskie – uzupełnienie zbiorów o wyjątkową pamiątkę z Chorwacji na pewno będzie dobrym pomysłem.
Z kolei lepiej unikać:
- Produktów masowych – niestety w wielu turystycznych miejscach sprzedaje się masę tandetnych rzeczy produkowanych masowo w azjatyckich fabrykach, które nie mają nic wspólnego z danym miejscem.
- Elementy przyrody – z Chorwacji nie wolno wywozić muszli przyszynki szlachetnej.
Z Chorwacji warto wrócić z lokalnymi przysmakami oraz wieloma wyrobami lokalnymi.
Wyjątkowe pamiątki z Chorwacji
Co w takim razie warto przywieźć do domu z Chorwacji? Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd wyjątkowych pamiątek z tego pięknego bałkańskiego kraju!
- Lawenda i wyroby z lawendy – słynie z nich wyspa Hvar. Znajdziesz tam różnego rodzaju wyroby z lawendy, w tym kosmetyki, miody i olejki. Czy wiesz, że lawenda może być także dodatkiem do potraw?
- Licitarsko srce – to pyszne zdobione pierniczki, które będą wspaniałą pamiątką lub prezentem dla najbliższych. Słynie z nich północna część Chorwacji, a więc Zagrzeb, Karlovac czy Samobor. Nie przegapisz ich, ponieważ mają one kształt serca i pokryte są najczęściej czerwonym lukrem.
- Chorwackie produkty spożywcze – na pewno zalicza się do nich oliwa, oliwki, sery, a także wyborne wino oraz słynna rakija, czyli destylat z owoców.
- Bukaleta – to tradycyjne chorwackie naczynia do serwowania wina, w których obecnie podaje się także zupy.
- Koronki – to wielowiekowa chorwacka tradycja, a tradycyjne koronkarstwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Szukaj ich w szczególności w Pagu.
- Biżuteria – w tej kwestii znajdziesz coś wyjątkowo chorwackiego, a mianowicie wyroby z charakterystycznym motywem Maura w turbanie, który wiązany jest ze szczęściem (morcić).
- Parasole – w miejscowości Šestine robi się piękne czerwone zdobione parasole.
- Krawat – ta część garderoby we współczesnej wersji wywodzi się właśnie z Chorwacji.
Jak widzisz, wybór jest spory i w wielu rejonach Chorwacji znajdziesz coś wyjątkowego oraz niepowtarzalnego.
Podróż samochodem do Chorwacji
Czy wyprawa samochodem do Chorwacji ma sens? Tak, ponieważ trasa z Warszawy do Zagrzebia liczy nieco ponad 1 000 km i zajmuje około 11,5 godziny. Natomiast trzeba pamiętać, że dojazd na południe kraju, na przykład do Dubrownika, będzie wymagać dużo więcej czasu – około 16,5 godziny.
W Polsce nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dokumentów, ale podczas zagranicznego wyjazdu samochodem musisz mieć je ze sobą. Nie zapomnij więc zabrać prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC – jeśli się ono kończy, to znajdziesz je na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Czy podczas podróży samochodem warto mieć jakieś dodatkowe ubezpieczenia?
Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC podczas zagranicznej podróży może przydać się assistance, które zapewnia wiele świadczeń, między innymi holowanie w razie awarii czy uszkodzenia pojazdu. Warto mieć także autocasco, najlepiej pełne, które będzie wsparciem w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu. Z kolei NNW zapewnia odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Należy pamiętać, by wybrać ochronę z zakresem terytorialnym obejmującym Europę, a nie tylko Polskę – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Trasa do Chorwacji biegnie przez Czechy, Austrię i Słowenię, więc trzeba wykupić winiety na przejazd tamtejszymi autostradami. Również w docelowym kraju autostrady są płatne. Chodzi o odcinki Zagrzeb – Brinje, Zagrzeb – Rijeka, Zagrzeb – Skradin i Zagrzeb – Carapine.
Pamiętaj, że w Chorwacji na autostradach można poruszać się z maksymalną prędkością 130 km/h, a po drogach szybkiego ruchu z prędkością 110 km/h. Życzymy bezpiecznych w