Jak dochodzi do zakażeń?
Specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego informują, że człowiek zakaża się wirusem Lassa poprzez kontakt z wydalinami szczurów oraz styczność z chorymi osobami. Najczęściej dochodzi do tego drogą oddechową, lub pokarmową. Udokumentowano także przypadki zakażenia drogą płciową oraz poprzez kontakt z uszkodzoną skórą, wydzielinami zainfekowanego człowieka bądź zwierzęcia.
Gdzie wstępuje wirus?
Do niedawna, gorączka krwotoczna Lassa była zmartwieniem zachodniej Afryki. Wszystko z powodu łatwości transmisji i braku higieny. Teraz choroba może zagrażać reszcie globu.
Objawy…
Szacuje się, że około 80% przypadków zakażeń przebiega bezobjawowo. Ale są osoby, które po 7 (do 15) dni zaczynają odczuwać dolegliwości, będące następstwem uszkodzeń wielu narządów, jak:
- pogorszenie stanu ogólnego,
- gorączka,
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka, ból w klatce piersiowej, czy owrzodzenia na migdałkach.
Jak leczyć wirusa Lassa?
W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów, należy niezwłocznie przyjąć leki antywirusowe. Może to zapobiec hospitalizacji. GIS donosi, że 15% pacjentów zakażonych wirusem Lassa, umiera. A najprostszym i najbardziej skutecznym środkiem zaradczym jest profilaktyczne utrzymywanie higieny, które zapobiegnie zakażeniu się.
Gorączka krwotoczna
Charakteryzuje się ostrym przebiegiem wysokiej gorączki z dużą tendencją do zaburzeń krzepnięcia, następowych krwawień i krwotoków o bardzo zróżnicowanym rokowaniu. Typowym dla gorączek krwotocznych jest ostry początek i gwałtowny przebieg, natomiast rokowanie zależy głównie od rodzaju i szczepu wirusa. Oprócz wysokiej gorączki (> 38,5 °C), do typowych objawów należą zaburzenia pracy wątroby i nerek, obrzęki, krwotoki wewnętrzne oraz występowanie licznych podbiegnięć krwawych wskutek wzrostu przepuszczalności ścian naczyń włosowatych.
Źródło: RMF 24
Czytaj też: