Wkłady do zniczy. Czym różnią się olejowe od parafinowych?

Znicze są nieodłącznym symbolem pamięci o zmarłych, a już niedługo 1 listopada, czyli dzień, kiedy odwiedzamy groby swoich bliskich. Olejowe i parafinowe wkłady często bywają wybierane z przypadku. Warto wiedzieć, jakie są ich wady i zalety.

fot. Shutterstock

Wkład olejowy czy parafinowy?

Najczęściej kupowanymi zniczami są te z wymiennymi wkładami. Oznacza to, że po wypaleniu jednego wystarczy kupić drugi i włożyć go do środka. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje: olejowe i parafinowe. Mimo że na pierwszy rzut oka są one identyczne, różnią się od siebie w wielu aspektach. Mają przede wszystkim inny skład, a także czas palenia. To przekłada się chociażby na cenę. Ale po który z nich warto sięgnąć, kiedy robimy zakupy?

Wkład olejowy i parafinowy – który wybrać?

Najpierw przyjrzyjmy się wkładom olejowym. Wykonuje się je z mieszanki parafiny i olejów, co sprawia, że palą się dłużej od zwykłych parafinowych. Ich wadą jest brak odporności na wysokie temperatury. Kiedy robi się ciepło, zawarty w nich olej palmowy zaczyna szybko się roztapiać. To przekłada się jednak na pewną zaletę – wkład olejowy pali się nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Wkład parafinowy jest przede wszystkim tańszy od olejowego, a to za sprawą niższych kosztów produkcji. Są też bardziej uniwersalne jeśli chodzi o temperaturę, bo nie topią się przy upałach. Przy wyborze warto więc kierować się porą roku, bo to właśnie warunki atmosferyczne mają największy wpływ na jakość spalania konkretnych wkładów.

Wkład olejowy i parafinowy – który lepszy?

Na okres jesienno-zimowy zaleca się wybór wkładu olejowego. To dlatego, że w tym czasie zwykle nie ma wysokich temperatur, a to właśnie ten rodzaj pali się dłużej i jest odporny na zimne noce. W lecie lepiej sięgnąć po parafinowy, który będzie się spalać normalnie nawet przy trzydziestostopniowych upałach. Jest uniwersalny i nie zawiedzie nas też zimą.

Przy wyborze należy więc brać pod uwagę porę roku i panujące temperatury. Wkład olejowy będzie palił się dłużej zimą, choć w lecie jest niezbyt dobrym pomysłem. Parafinowy funkcjonuje dobrze przez cały rok, choć jakość spalania jest niższa przy mrozach.

 

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: