Znicze na Wszystkich Świętych
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych. Zarówno w ten dzień, jak i w następujące po nim Zaduszki (2 listopada) wspominamy bliskich, którzy odeszli. Symbolem pamięci są znicze, jakie przynosimy na cmentarz. Na kilka dni przed wspomnianymi uroczystościami sklepy proponują atrakcyjne ceny tego typu świec. Oprócz tego, ile kosztują wspomniane produkty, warto również sprawdzić, z czego są przygotowane. Wkłady różnią się bowiem m.in. materiałem wykorzystanym przy produkcji. Wyróżnia się znicze olejowe oraz parafinowe. Które są lepsze?
Znicze olejowe
To znicze, które często pojawiają się na grobach 1 listopada. Olejowe wkłady (najczęściej są to mieszanki oleju i parafiny) palą się bowiem dłużej, co wpływa na wzrost ich ceny. Ciekawą cechą świec tego typu jest ich reakcja na wysoką temperaturę. Olej może bowiem stopić się pod wpływem ciepła, co latem będzie przykrą „niespodzianką” dla osób przewożących wkłady np. w samochodzie. Wówczas może to poskutkować np. niespodziewanymi plamami. Z kolei w okresie jesienno-zimowym znicz olejowy będzie spalał się dłużej niż jego parafinowy odpowiednik. Jest też bardziej „odporny” na trudne warunki atmosferyczne, np. na podmuchy wiatru.
Znicze parafinowe
Znicze parafinowe są stosunkowo tanie i nie „kruszą się” tak jak poprzednie przykłady, ale spalają się szybciej niż olejowe. Parafina jest też bardziej plastyczna, lecz nie radzi sobie tak dobrze przy niskiej temperaturze, jak wkład olejowy. W okresie jesienno-zimowym świeczka parafinowa będzie się palić nierównomiernie i krócej. Za to bardzo dobrze sprawdzi się w lecie. Plusem zniczy parafinowych jest również ich dostępność. Są bowiem „na wyciągnięcie ręki”: wkłady takie znajdziemy niemal w każdym sklepie.
Który znicz będzie palił się dłużej? Jak widać, na nieco lepszej pozycji są wkłady olejowe, jednakże sporo zależy m.in. od panujących warunków atmosferycznych.
Autor: Sabina Obajtek