hity na MAXXa
hity na MAXXa

Wkrótce zmieni się standard nadawania telewizji. Czy muszę kupić nowy dekoder?

Artykuł sponsorowany

Obecnie w Polsce niewiele osób korzysta wciąż z naziemnej telewizji cyfrowej. Większość ludzi odbiera bowiem sygnał telewizyjny od sieci kablowych, a więc ich wymiana dekoderów ze standardu DVB-T na standard DVB T2 w ogóle nie będzie obejmowała. Część osób będzie musiała jednak nabyć nowe dekodery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, by móc ją w ogóle oglądać. Taki dekoder do odbioru telewizji naziemnej nie jest szczególnie drogim urządzeniem - jego cena oscyluje w granicach stu złotych. Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej sprawi, że do naszych domów będzie docierał lepszy sygnał, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na jakość obrazu oraz dźwięku. W standardzie DVB T telewizja naziemna w Polsce była nadawana od 2013 roku. Zmiana standardu nadawania dotknie bezpośrednio około dwóch milionów odbiorców sygnału telewizyjnego nad Wisłą i zostanie ona wprowadzona do dwudziestego siódmego czerwca 2022 roku. Warto więc sprawdzić, czy obejmuje nas ten proces, czy też możemy spać spokojnie.

Dekodery do naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2 w Polsce od 2022 roku

Dlaczego zmiana standardu nadawania jest w ogóle konieczna? Otóż istotnym ograniczeniem standardu DVB-T jest to, że nie może on przesyłać obrazu w rozdzielczości wyższej niż HD i Full HD. Tym samym korzystanie ze starych urządzeń sprawiłoby, że jakość różnych kanałów telewizyjnych, takich jak: TVP Rozrywka, TVP Info HD, TVP Sport HD czy też TVP Kultura HD, itp., byłaby zdecydowanie gorsza niż do co jest zgodne z nowym standardem DVB-T2. Naziemna telewizja cyfrowa musi więc być przesyłana za pomocą nowych urządzeń. Sygnał DVB-T2 pomieści też więcej kanałów TV w jednym multipleksie oraz zwiększy ilość przesyłanych danych aż do czterdziestu megabajtów na sekundę. Niektóre gospodarstwa domowe w Polsce będą więc musiały nabyć nowe dekodery do telewizji naziemnej, tak aby móc oglądać np. Polsat News HD, czy też ESKA TV lub Polo TV w nowym standardzie DVB-T2. Dekoder DVB-T bez trudu wymienimy na dekoder DVB-T2, dokonując zakupu tego urządzenia w sklepie internetowym OleOle.pl. Kupując tam nowy telewizor, trzeba też koniecznie sprawdzić, czy posiada on wbudowany tuner DVB-T2. W przypadku odbiorców kablówek, którzy korzystają z zewnętrznego dekodera do odbioru sygnału, zabiegi tego typu nie są w ogóle istotne, gdyż kablówki

Warto wiedzieć więcej o telewizji naziemnej - zmiany, które nie dotyczą wszystkich

Dekoder DVB-T2 z efektywniejszym standardem kompresji danych stanie się więc podstawowym urządzeniem dla tych osób, które korzystają z tego typu rozwiązań. Zdecydowana większość telewizorów wyprodukowanych od 2015 roku posiada taki dekoder. Dobry standard DVB-T2 pozwoli nam więc na odbiór Fokus TV, TV Trwam, TVP ABC, Zoom TV, czy TV Puls, itp., w doskonałej jakości. Skrót DVB oznacza po angielsku "Digital Video Broadcasting" - dzięki niemu cyfrowa jakość telewizji ma dotrzeć wszędzie tam, gdzie dotychczas nie mogła dotrzeć. Nowy standard DVB-T2 jest także odpowiedzią na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych. DVB-T2 HEVC oznacza bowiem, że szerokopasmowy Internet 5G będzie mógł zająć opuszczone miejsce, a tym samym dotrze wszędzie tam, gdzie dotychczas nie było do niego dostępu. Technologię DVB-T2 HEVC wspiera też państwo. Ma ono docelowo pomóc w zakupie tego typu dekoderów, udzielając wsparcia finansowego w granicach stu złotych. Nowy standard nadawania sprawi, że np. Stopklatka TV, Telewizja WP, czy też telewizja hybrydowa, itp., dotrze wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Jeśli oglądasz naziemną telewizję cyfrową, przygotuj się na nowe

Inwestując w dekoder DVB-T2 HEVC, możemy także zainwestować w nowy odbiornik TV. Być może posiadany telewizor nie spełnia już do końca naszych oczekiwań. Zakup nowego telewizora na którym chętnie będziemy oglądali różne programy, np. TVP Historia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Można więc tego dokonać podczas zakupu dekodera DVB-T2 w sklepie OleOle. Zakupy sprzętu można tam rozłożyć na korzystne raty zero procent, co może oznaczać, że zainwestujemy dodatkowo w komputer, który będzie bez trudu obsługiwał szybki internet mobilny, itp. Być może w związku z większą pojemnością multipleksu zwrócimy także uwagę na nowe programy telewizyjne, które staną się dla nas ciekawą opcją do spędzenia wolnego czasu. Zwolnienie części pasma zajmowanego dotychczas sprawi, że w tej samej szerokości pasma pojawi się o wiele więcej propozycji wartych naszego oka. Dekoder DVB-T2 daje także nowe możliwości techniczne, takie jak: automatyczne wyszukiwanie programów, nagrywanie programów oraz odtwarzanie multimediów, itp. Z pewnością w nowym standardzie znajdziemy wiele dodatkowych możliwości, z których warto skorzystać już dziś. Warto więc zapoznać się z tym, co przygotowało dla nas Ministerstwo Cyfryzacji oraz poczytać o tym, co się wiąże bezpośrednio z lepszym wykorzystaniem pasma dla każdego odbiorcy telewizji naziemnej w Polsce. Szybkie zakupy nowoczesnego dekodera DVB-T2 przez Internet na pewno pozwolą nam odczuć te pozytywne zmiany już wkrótce.