CHARLIE-CRP w całej Polsce
Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o podwyższeniu, obowiązującego już wcześniej, stopnia alarmowego na terenie całego kraju z ALFA-CRP (pierwszego stopnia) do CHARLIE-CRP (trzeciego stopnia). Trzeci stopień alarmowy, dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni, obowiązuje od 21.02.2022 roku od godziny 21.00 do 4 marca 2022 roku do godziny 23.59. Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśnia, że powodem działań „jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce”. Jak podaje PAP, „dopytywany o te zdarzenia, zastrzegł, że te informacje są w domenie służb specjalnych, dlatego nie może ujawnić szczegółów na ten temat”.
Trzeci stopień alarmowy - w jakich przypadkach i czego dotyczy?
Decyzja premiera ma zapewniać podwyższone poziomy: ochrony i procedur bezpieczeństwa, wśród których znajdują się m.in.: wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji ws. zabezpieczeń infrastruktury systemów informatycznych, przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów czy wykonanie przeglądu dostępnych zasobów zapasowych pod względem możliwości ich ewentualnego wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku.
Stopień wprowadził Prezes Rady Ministrów na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.
Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu – podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Jak stwierdza Janusz Cieszyński, władze zakładają, że podwyższony stopień zagrożenia alarmowego ma obowiązywać do dnia 4 marca br., jednak decyzje w tej sprawie, a co za tym idzie, okres trwania ostrzeżeń, zostaną dostosowane do rozwoju sytuacji.
Źródło: PAP / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Autor: Małgorzata Durmaj