Wybierasz się na sylwestra w Tatry? Tego nie rób, bo możesz zapłacić grzywnę!

"Nie strzelaj w sylwestra" - to akcja, która od wielu lat powraca w okolicach zakończenia roku. Chodzi o to, żeby nie świętować z fajerwerkami. Dlaczego? Chodzi o bezpieczeństwo.

Nie strzelaj w sylwestra... nie tylko w Zakopanem

Na kilka dni przed sylwestrem władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także miasta Zakopane, apelują o rezygnację z hucznej tradycji strzelania fajerwerkami i petardami. Choć dla wielu jest to nieodłączny element zabawy, dla zwierząt może to być przyczyną ogromnego stresu, a nawet śmiertelnych wypadków. Mowa nie tylko o dzikich, ale również bezdomnych, gospodarskich czy domowych. Jak podkreśla Szymon Ziobrowski - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego:

Zdarzało się, że spłoszone zwierzęta, np. kozice, w trakcie ucieczki ulegały śmiertelnym wypadkom. Huk wywołuje u zwierząt olbrzymi stres, a nawet ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia.

Tradycyjne świętowanie końca roku z petardami i fajerwerkami, choć efektowne, ma negatywne skutki dla otaczającej natury. To, co dla nas jest chwilowym, kolorowym błyskiem na niebie, dla zwierząt oznacza olbrzymi stres, a nawet zagrożenie życia. Zwierzęta, które zapadają w sen zimowy, mogą zostać przez huk wybudzone, co zaburza ich naturalny rytm życia. Warto o tym pamiętać i bawić się bez szkody dla przyrody - nie tylko w okolicach Tatr, ale również w innych regionach naszego kraju.

Grzywna za petardy i fajerwerki

Nie tylko władze parku narodowego apelują o rezygnację z hucznego świętowania. Przypominamy, że cztery lata temu, w grudniu 2019 roku, podczas sesji Rady Miasta, radni zadecydowali, że używanie fajerwerków i petard na terenach publicznych miasta będzie zabronione. Ustawa nie obejmuje posesji prywatnych, ale za łamanie przepisu grozi grzywna.

Urząd Miasta Zakopane od dłuższego czasu wspiera naszą akcję - czy wiecie, że na terenie Zakopanego obowiązuje zakaz odpalania fajerwerków, petard, ogni sztucznych i innych materiałów pirotechnicznych? O to samo prosimy właścicieli prywatnych posesji

- przypominają przedstawiciele TPN.

Zachęcamy do celebrowania nadchodzącego roku na inne, mniej szkodliwe dla przyrody sposoby. Pamiętajmy, że nasza zabawa nie powinna zagrażać innym. W końcu sylwestrowa noc to czas radości dla wszystkich.

Plakat "Nie strzelaj w sylwestra" 2023

Każdego roku akcji Tatrzańskiego Parku Narodowego towarzyszy inny plakat. Autorką tegorocznej grafiki jest Nika Jaworowska. Artystka przedstawiła na nim uciekającego i przestrzasonego cietrzewia. To przedstawiciel niewielkiej i zagrożonej wymarciem populacji tych ptaków w Tatrach. 

Kolekcja wyjątkowych projektów będzie się powiększać, aż do momentu, gdy problem fajerwerków w Tatrach zupełnie zniknie

- czytamy na stronie TPN -

Do tej pory współpracowali z nami: Krzysztof Kokoryn, Dawid Ryski, Ola Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Gosia Herba, Patrycja Rek, Gabriela Gorączko, Marta Rydz-Domańska i Aleksandra Czudżak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Tatrzański Park Narodowy (@tatrzanskiparknarodowy)

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze