Różowy i gładki
Taki język – bez żadnych plam, przebarwień oraz mocnego osadu, a za to z dużą ilością małych brodawek – oznacza, że najprawdopodobniej jesteś zdrowy jak rydz! Ale, jak tłumaczy Women’s Health, zbyt gładki język jest wynikiem niedoboru niektórych witamin.
Czerwony i mięsisty
Według Cleverland Clinic, jasnoczerwony język jest oznaką niedoborów witamin takich jak, B12 czy kwasu foliowego. Taki objaw może pojawiać się u osób, które jedzą za mało zielonych warzyw, szczególnie tych liściastych.
Faliste krawędzie po bokach
Obrzęk na języku w postaci falistych krawędzi, może oznaczać zaburzenia w pracy tarczycy. Jeśli Twój język tak wygląda, zwróć uwagę, czy między innymi z łatwością nie nabijasz sobie siniaków, nie wypada Ci więcej włosów oraz czy nie jesteś ciągle zmęczony. Jednak to nie jedyny powód takiego wyglądu języka – najpierw upewnij się, czy pijesz zalecaną ilość wody w ciągu doby, bo problemem może być odwodnienie!
Pęknięcia
Jeśli na Twoim języku pojawiły się pęknięcia, to może to być objaw choroby autoimmunologicznej, choć nie zawsze. Dzieje się tak też w procesie dorastania, a później starzenia. Jednak dla pewności udaj się z tym do lekarza.
Brązowa lub czarna powłoka
Brązowa lub czarna powłoka na języku oznacza najczęściej, że za mało dbasz o higienę jamy ustnej. Problem taki pojawia się również u cukrzyków, osób przyjmujących antybiotyki czy będących w trakcie chemioterapii. Jeśli jednak nie cierpisz na żadne z powyższych, to czas na porządnie wyszorowanie buzi.
Biała powłoka
Zaś biała, grubsza powłoka na języku mówi o tym, że niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza! Możesz mieć problem z pleśniawką, a jeśli palisz, to taki stan języka może oznaczać leukoplakię, czyli zmiany przedrakowe.
Zmiany lub owrzodzenia
Często się wynikiem stresu, choć równie dobrze mogą mówić o raku. Odwodzenia znikają zazwyczaj w ciągu tygodnia i bywają bolesne. Jeśli ten stan występuje u Ciebie dłużej, odwiedź lekarza.