GIS informuje o wycofaniu napojów
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostatnio kolejne ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności i poinformował o wycofaniu z rynku popularnych napojów: Orangina Regular, 0,5 l (numer partii: 1324534, data minimalnej trwałości: 10.2023), Orangina Regular, 1,4 l (numer partii: 1324048, data minimalnej trwałości: 10.2023), Freeway, Orange 20% soku, 2 l (numer partii: 1323818, data minimalnej trwałości: 26.08.2023). Jak przekazał producent, decyzję podjęto ze względu na ryzyko przedostania się do napoju fragmentów plastiku.
W związku z wykryciem drobnych uszkodzeń w opakowaniach produktów Orangina podjęliśmy decyzję o dobrowolnym wycofaniu z rynku dwóch partii tego produktu. Stwierdziliśmy, że w jednostkowych przypadkach, w trakcie butelkowania napojów gwint butelki został lekko naruszony przed jej zakorkowaniem. W efekcie na zewnątrz butelki mogły znaleźć się niewielkie kawałki plastiku. Wada ta sprawia, że opakowanie nie spełnia naszych wysokich standardów jakości i bezpieczeństwa, ponieważ nie można wykluczyć, że drobny kawałek plastiku nie przedostanie się do napoju w czasie jego spożywania
– wyjaśniono.
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzegł konsumentów przed spożywaniem wymienionych artykułów, a ponadto poinformował, że dystrybuująca napój Freeway Orange firma Lidl niezwłocznie rozpoczęła procedurę wycofania wadliwej partii. Komunikat w sprawie wydała także sieć Żabka, w której dostępny jest zaś napój Orangina 0,5 l.
Żabka apeluje do klientów
Żabka zamieściła na swojej stronie internetowej apel do klientów, którzy zdążyli zakupić napój Orangina Original 0,5 l (numer partii: 1324534, data minimalnej trwałości: 10.2023). Sieć poinformowała o wycofaniu artykułu ze sprzedaży i zwróciła się z prośbą o jego niespożywanie i wyrzucenie lub zwrot.
W związku z informacją wydaną przez Główny Inspektorat Sanitarny dotyczącą możliwości wystąpienia kawałków plastiku w produkcie (…), jesteśmy zobligowani do wycofania ze sprzedaży w/w partii towaru. Apelujemy do wszystkich klientów, którzy zakupili powyższy produkt o jego niespożywanie i wyrzucenie, zgodnie z obowiązującymi zasadami gospodarki odpadami, lub o zwrócenie zakupionego towaru. Produkt może być niebezpieczny dla zdrowia konsumenta
– podkreślono.
Jak dodaje sieć, ewentualnego zwrotu można dokonać w sklepie, w którym napój został kupiony. Klienci mogą liczyć na odzyskanie kosztów zakupu.
Zdjęcie ilustracyjne, fot. shutterstock.com
Autor: Maria Staroń