Pierwsze takie przepisy w Polsce
We wtorek 8 września Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął Program Ochrony Powietrza (POP). Jest to ważny krok w walce ze smogiem. Nowe przepisy zakładają, że nie będzie można używać kominków w dni, gdy zanieczyszczenie powietrza pyłem przekroczy dopuszczalną wartość 50 ug na metr sześcienny. Przepisy będą obowiązywać w całym województwie.
Dla wielu mieszkańców Mazowsza POP będzie szokiem i tego nie da się ukryć. Jednak to krok w dobrą stronę, bo smog to nie jest tylko problem Warszawy czy dużych miast, ale przede wszystkim niewielkich miejscowości w całym kraju. Większość zanieczyszczeń pochodzi w nich z ogrzewania mieszkań i domów, potwierdzają to badania
- powiedział w rozmowie z portalem money.pl Jakub Mazurek, ekolog i miejski aktywista
Nowe zapisy uwzględniają jednak wyjątki. Zakaz palenia w kominku nie dotyczy budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła oraz palenia w kominku w dniach, kiedy norma zanieczyszczenia powietrza nie będzie przekroczona. O jej przekroczeniu mieszkańcy będą informowani poprzez alerty RCB.
Badania przeprowadzone przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i Instytut Ochrony Środowiska wykazały, że kominki domowe są odpowiedzialne za nawet 70% smogu w sezonie grzewczym. Zanieczyszczenie może powodować nie tylko dym pochodzący ze spalania węgla, ale również drewna.
Zakaz palenia węglem coraz bliżej?
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z najpoważniejszych problemów ekologicznych występujących w naszym kraju. Choć województwo mazowieckie jako pierwsze podjęło kroki zakazujące palenia w kominkach w skali całego województwa, to nie jest to innowacyjne rozwiązanie.
Władze Krakowa już przed rokiem wprowadziły przepisy zakazujące palenia węglem i to bez względu na aktualny stan powietrza w mieście. Eksperci są jednak ostrożni wobec twierdzenia, że niebawem taki zakaz obejmie całą Polskę. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego w jednym z wywiadów dla portalu money.pl stwierdził, że wprowadzenie takich regulacji w całym kraju jest obecnie niemożliwe.
Proszę nie wierzyć w plotki, że w Polsce wejdzie w najbliższym czasie zakaz palenia węglem w ogóle. To nierealne, w Polsce w gospodarstwach domowych jest spalane ok. 12 mln ton węgla rocznie. To jest potężna ilość, a dodatkowo ok. 70 proc. gospodarstw domowych ma kotły na węgiel. Żaden rozsądny polityk nie jest po prostu w stanie wprowadzić takiego zakazu
- mówił Piotr Siergiej