hity na MAXXa
hity na MAXXa

Zasady Pałacu Buckingham: czy poradziłbyś sobie na dworze królewskim?

Życie w blasku koron i tiar to nie tylko baśniowa opowieść, ale przede wszystkim rygorystyczne zasady i etykieta, które rządzą na królewskich dworach. Czy wiedziałeś, że tiara jest zarezerwowana tylko dla mężatek, a jedzenie można zacząć dopiero, gdy to zrobi królowa? Sprawdź, czy poradziłbyś sobie wśród królewskiej rodziny!

fot. East News
fot. East News

Tiary i klejnoty królewskie

Tiary to nieodłączny element garderoby królewskich dam. Są one noszone podczas oficjalnych uroczystości i gal, a każda tiara ma swoją historię i znaczenie. Na przykład, słynna tiara Cartier Halo, noszona przez księżną Cambridge w dniu jej ślubu, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych klejnotów brytyjskiej rodziny królewskiej.

Noszenie tiary wiąże się z pewnymi zasadami. Przede wszystkim, tiary są zarezerwowane dla mężatek – panna młoda zakłada swoją pierwszą tiarę w dniu ślubu. Ponadto tiarę należy nosić w odpowiedni sposób – umieszczona zbyt wysoko lub zbyt nisko na głowie może zostać uznana za faux pas. Warto również wspomnieć, że tiary są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, co nadaje im dodatkowej wartości sentymentalnej i historycznej.

Etykieta królewska

Etykieta królewska obejmuje szeroki zakres zasad dotyczących zachowania, stroju i protokołu. Oto kilka najważniejszych zasad:

  • Ukłony i dygnięcia – członkowie rodziny królewskiej i osoby spotykające monarchę powinny wykonać odpowiedni ukłon lub dygnięcie. Dla mężczyzn jest to lekkie pochylenie głowy, a dla kobiet – dygnięcie. W zależności od rangi osoby, przed którą się kłaniamy, ukłon może być głębszy lub płytszy.
  • Tytuły i formy adresowania – każdy członek rodziny królewskiej ma swój tytuł i właściwą formę adresowania. Na przykład, królowa jest adresowana jako "Your Majesty", a książę jako "Your Royal Highness". Ważne jest, aby znać te tytuły i używać ich w odpowiednich kontekstach, aby nie popełnić gafy.
  • Strój – stroje na dworze królewskim muszą być zawsze eleganckie i odpowiednie do okazji. Dla kobiet oznacza to często suknie wieczorowe i kapelusze na oficjalnych wydarzeniach, a dla mężczyzn – garnitury lub fraki. Na mniej formalnych spotkaniach również obowiązują zasady dotyczące ubioru, takie jak zakaz noszenia dżinsów czy krótkich spodni.
  • Zasady stołowe – podczas posiłków obowiązują surowe zasady. Na przykład, jedzenie zaczyna się dopiero wtedy, gdy królowa zacznie jeść, a kończy, gdy królowa odkłada swoje sztućce. Dodatkowo sposób trzymania sztućców, ułożenie serwetki czy nawet rozmowy przy stole są ściśle określone.

Faux pas – czego unikać na królewskim dworze?

Każde faux pas na królewskim dworze jest natychmiast zauważane. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

  • Dotykanie członków rodziny królewskiej – dotykanie monarchów i innych członków rodziny królewskiej jest surowo zabronione, chyba że oni sami zainicjują kontakt. Przypadki, kiedy znane osoby publiczne dotykały członków rodziny królewskiej, były szeroko komentowane w mediach jako poważne faux pas. Przykładem może być sytuacja z 2009 roku, kiedy to Michelle Obama, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, objęła królową Elżbietę II podczas spotkania w Pałacu Buckingham. Choć było to przyjacielskie gest, w mediach zawrzało, ponieważ było to naruszenie królewskiego protokołu.
  • Nieodpowiednie stroje – ubieranie się nieadekwatnie do okazji może być dużym faux pas. Na przykład, nienoszenie kapelusza na oficjalnej uroczystości może zostać uznane za brak szacunku. Podobnie, zbyt wyzywający lub zbyt casualowy strój może być nieodpowiedni. Głośno było również o przypadku Meghan Markle, która na uroczystości "Trooping the Colour" w 2018 roku pojawiła się w sukience odsłaniającej ramiona, co wzbudziło kontrowersje wśród tradycjonalistów.
  • Niewłaściwe zachowanie przy stole – łamanie zasad etykiety stołowej, takie jak zaczynanie posiłku przed królową, może być bardzo źle widziane. Również rozmowy na tematy polityczne lub kontrowersyjne są niewskazane podczas oficjalnych obiadów i kolacji. Przykładem może być incydent z 2017 roku, kiedy to kanadyjski premier Justin Trudeau podczas spotkania z królową Elżbietą II wyraził swoje polityczne opinie na temat Brexit, co było uznane za nietaktowne.

Królewskie obowiązki i przywileje

Życie w rodzinie królewskiej to nie tylko przestrzeganie zasad, ale również wykonywanie licznych obowiązków. Członkowie rodziny królewskiej często uczestniczą w oficjalnych wydarzeniach, ceremoniach, spotkaniach z dygnitarzami oraz reprezentują kraj za granicą. Każdy z nich ma swoje obowiązki, które muszą być wypełniane z najwyższą starannością.

Jednym z przywilejów życia królewskiego jest dostęp do niezwykłych zasobów kulturalnych i historycznych. Królewskie pałace pełne są dzieł sztuki, antyków i unikalnych pamiątek historycznych. Członkowie rodziny królewskiej mają również możliwość korzystania z ekskluzywnych miejsc wypoczynkowych i podróżowania prywatnymi środkami transportu.

Królewskie wpadki, które przeszły do historii. Top 5 momentów
Każdy z nas miewa gorsze dni, ale kiedy królewska rodzina popełnia gafę, cały świat patrzy. Historie o królewskich wpadkach krążą po mediach i stają się tematem rozmów na długo. Oto zestawienie pięciu największych królewskich wpadek, które przeszły...

Oceń ten artykuł 0 0