Zdzisław Słowiński nie żyje
Nie żyje polski aktor filmowy i teatralny Zdzisław Słowiński – podał na swojej stronie filmpolski.pl. O śmierci cenionego polskiego artysty informują w mediach społecznościowych jego znajomi z branży, m. in. śpiewaczka operowa Barbara Nieman oraz Wojciech Dąbrowski, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro. Słowiński zmarł 7 sierpnia 2022 roku w wieku 94 lat, niewiele ponad tydzień po swoich ostatnich urodzinach.
Dziś o godz. 2 w nocy zmarł aktor i piosenkarz Zdzisław Słowiński. Zaledwie tydzień temu świętowaliśmy w Mazurkasie twoje 94. urodziny. Żegnaj, Zdzisiu
– napisał na Facebooku Wojciech Dąbrowski.
Zdzisław Słowiński – kim był?
Zdzisław Słowiński urodził się 29 lipca 1928 w Mąkoszynie. Był starszym bratem cenionego kompozytora i dyrygenta Władysława Słowińskiego. Aktorstwa uczył się w Teatrze Młodego Widza w Poznaniu. W 1950 roku zdał maturę, w tym samym roku zadebiutował na scenie. W 1952 roku podjął pracę w Teatrze Dramatycznym w Poznaniu. W latach 1955-56 związany był z Teatrem im. Bogusławskiego w Kaliszu, na deskach którego zagrał m. in. Romea w tragedii Williama Szekspira „Romeo i Julia” w reżyserii Jerzego Waldena. Następnie grał w teatrach warszawskich: Ludowym (1956-59), Narodowym (1959-63), Operetce Warszawskiej (1963-66), Syrena (1966-74), Komedia (1974-79). W późniejszych latach pracował na statku pasażerskim Stefan Batory, na którym występował podczas rejsów do Nowego Jorku jako parodysta.
Zdzisław Słowiński występował również przed kamerą. Publiczność telewizyjna pamięta go z serialu „07 zgłoś się”, w którym wcielił się w postać Jana Kreczeta, wspólnika „Inżyniera”. W latach 70. zagrał też w filmach „Akcja pod Arsenałem” Jana Łomnickiego oraz „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” w reżyserii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody.
W 2017 roku w ramach Forum Humanum Mazurkas odbył się benefis Słowińskiego, natomiast w 2018 roku podczas 9 Sympozjonu w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim świętowano jego 90. urodziny.