hity na MAXXa
hity na MAXXa

Zima wciąż nie odpuszcza. Nadchodzą mrozy. Tu będzie nawet -18 stopni Celsjusza

Najnowsza prognoza IMGW nie napawa optymizmem. Po weekendzie z opadami śniegu do Polski przyjdą siarczyste mrozy. Gdzieniegdzie temperatura spadnie do nawet -18 stopni Celsjusza. Kiedy będzie cieplej?

To jeszcze nie koniec zimy

Choć w środę rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, to już pod koniec tego tygodnia do Polski ma wrócić zimowa aura. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w najbliższy weekend może popadać śnieg.

Pierwsze opady już w sobotę, popada w niedzielę, a nawet w poniedziałek. Kolejny weekend również z epizodami śnieżnymi

– powiedział PAP rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski.

Nadciągają siarczyste mrozy. "Modele pogodowe bardzo się rozjeżdżają"

W przyszłym tygodniu ma też być mroźnie. Do kraju może wkroczyć arktyczne powietrze, które przyniesie spadek temperatury do -10 stopni Celsjusza na północy. Jeszcze zimniej ma być w rejonach podgórskich, gdzie termometry prawdopodobnie pokażą do nawet -18 stopni Celsjusza.

Powietrze arktyczne może do nas dotrzeć, ale temperatury będą się kształtować na poziomie ok. -10 stopni Celsjusza. Na takie temperatury powinni przygotować się mieszkańcy Polski północnej, natomiast na obszarach podgórskich poniżej -10 stopni Celsjusza, a nawet gdzieniegdzie -18 stopni Celsjusza

– wytłumaczył Walijewski.

Modele pogodowe bardzo się rozjeżdżają. Niektóre pokazują, że mniej więcej za tydzień, będą straszne mrozy, nawet minus dwadzieścia kilka stopni Celsjusza. Jednak ja za bardzo w to nie wierzę. Ochłodzenie tak, ale raczej nie takie mocne

– dodał.

Kiedy przyjdzie ciepło?

Na razie wszystko wskazuje na to, że "w marcu będzie jak w garncu". Początek miesiąca zapowiada się chłodnie. Synoptycy spodziewają się ocieplenia dopiero w połowie marca.

Około 14 marca jest duża szansa nawet na wartości dwucyfrowe na termometrach

– powiedział rzecznik IMGW.

Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy początek astronomicznej i kalendarzowej?
1 marca to pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Jeszcze w marcu rozpocznie się również astronomiczna i kalendarzowa. Kiedy dokładnie?

Oceń ten artykuł 0 0