Żywe zwierzęta wykorzystywano do crash testów
Mimo, że brzmi to nieprawdopodobnie, okazuje się, że chińscy badacze wykorzystywali żywe świnie do samochodowych testów zderzeniowych. Jak podaje m.in. Independent i Daily Mail, w crash testach zwierzęta pełniły funkcję "żywych manekinów" - w ten sposób potraktowano 15 młodych świń. Zwierzęta miały od 70 do 80 dni. Świnie umieszczane były w fotelikach dla dzieci i zapinano je pasami. Samochód, który ulegał zderzeniu, jechał z prędkością 50 km/h. Jak czytamy - 7 zwierząt zginęło na miejscu, inne doznawały wewnętrznych obrażeń - krwawiły, ich kości były połamane - i umierały w męczarniach. Zdjęcia pochodzą z 2017 roku, jednak dopiero teraz zostały opublikowane na łamach "International Journal of Crashworthiness".
„Świnie nie siedzą w naturalnej pozycji w fotelikach. Ich anatomia jest też inna od ludzkiej, więc dane uzyskane z tych okrutnych eksperymentów na zwierzętach nie mają żadnego zastosowania w przypadku ofiar wypadków samochodowych (...)
Ponad 25 lat temu intensywna kampania PETA przeciwko General Motors, istotnie ograniczyła okrutne praktyki przemysłu motoryzacyjnego, polegające na rozbijaniu żywych zwierząt o ściany w ramach śmiercionośnych i barbarzyńskich testów. Już wtedy to była nic niewarta nauka i teraz też jest to nic niewarta nauka".
- przyznaje Zachary Toliver z organizacji PETA zajmującej się ochroną praw zwierząt.
Znieczulenie, by zmiejszyć stres
Co przerażające, naukowcy argumentowali swoje działanie tym, że budowa anatomiczna świnek w tym wieku przypomina organizm małych dzieci - tym samym reakcje zwierząt miały być podobne do zachowania ciał sześcioletnich dzieci - wyjaśnili na łamach International Journal of Crashworthiness. Przed crash testami świnie przez kilka godzin nie były pojone i karmione, dodatkowo podawano im środek znieczulający, aby zmniejszyć „podniecenie i stres”.
Chińscy badacze tłumaczyli wykorzystanie zwierząt laboratoryjnych zgodnie z wytycznymi z USA, co miało być zatwierdzone przez komisję etyczną. Przypomnijmy, że prawdą jest iż świnie i inne zwierzęta były wcześniej wykorzystywane do tego typu testów, jednak na początku lat 90. XX wieku zakazano takich praktyk.
Autor: Katarzyna Solecka