Jak urządzić wąską kuchnię?
Dysponując pomieszczeniem o nietypowych wymiarach, powinieneś liczyć się z tym, że standardowe zestawy mebli mogą się w nim nie sprawdzić. W lepszym wykorzystaniu dostępnego miejsca pomoże zabudowa kuchenna wykonana na wymiar. Zaprojektowana pod konkretne wnętrze, zagospodaruje każdy skrawek przestrzeni w funkcjonalny sposób.
Masywny blok mebli rozciągający się od podłogi aż po sufit może stworzyć ciężkie, przytłaczające wrażenie. Aby przełamać ten efekt, postaw na dolne szafki na nóżkach oraz górne z przeszklonymi frontami lub wręcz w postaci otwartych półek. Takie rozwiązanie doda aranżacji lekkości.
W małej, wąskiej kuchni istotny jest także układ mebli. Godne polecenia są tutaj następujące konfiguracje:
- zabudowa jednorzędowa – najczęściej stosowana w przypadku takich pomieszczeń. W tym przypadku wszystkie strefy są umieszczone po jednej stronie pomieszczenia, druga pozostaje zaś wolna i umożliwia swobodne poruszanie;
- zabudowa w kształcie litery L – zapewnia nieco więcej miejsca do przechowywania, a przy tym łatwiej zastosować w niej zasadę trójkąta roboczego;
- zabudowa w kształcie litery U – to najbardziej korzystny układ, jednak w wąskiej kuchni może się okazać trudny do uzyskania. Aby w pomieszczeniu mogły się bez problemu minąć dwie osoby odległość pomiędzy rzędami zabudowy powinna wynosić co najmniej 120 cm.
Pamiętaj również o tym, że w wąskiej kuchni w bloku nie ma miejsca na improwizacje i nietrafione wybory. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, powinieneś starannie wymierzyć wnętrze, a następnie dopasowywać kolejne elementy do wyniku pomiaru. Tylko wtedy unikniesz niespodzianek na dalszych etapach urządzania pomieszczenia, które mogłyby Cię zmusić do wyboru nieprzemyślanych, niefunkcjonalnych rozwiązań.
Co do samych mebli, najlepiej sprawdzą się te o gładkich, prostych frontach. Choć zdobienia zazwyczaj urozmaicają aranżację i podnoszą jej walory estetyczne, w tym przypadku jedynie ją przytłoczą – a to niewskazane w małej, wąskiej kuchni.
Jakie meble do wąskiej kuchni w małym mieszkaniu?
Dobry projekt zabudowy kuchni powinien wykorzystywać maksymalnie jej możliwości i być pozbawiony rozwiązań, które mogłyby marnować przestrzeń. Warto tu pamiętać o następujących aspektach:
- Istotne jest nie tylko to, co na wierzchu, lecz także to, co we wnętrzu szafek. Ich dobre zaaranżowanie przy pomocy specjalnych systemów i sprytnych tricków pozwoli uniknąć bałaganu i zmieścić w meblach dużo potrzebnych akcesoriów oraz zapasów żywności;
- Powierzchnię do przechowywania zwiększysz, korzystając z mobilnych rozwiązań, czyli np. barków lub wózków na kółkach. Na co dzień możesz je wsunąć w wolne miejsce, żeby nie przeszkadzały, a następnie łatwo wysunąć, gdy są potrzebne;
- Przytłaczające wrażenie złagodzisz, wybierając jasne, błyszczące fronty, które będą odbijać światło i wizualnie powiększać pomieszczenie;
- W stworzeniu wygodnego kącika jadalnianego w wąskiej i długiej kuchni pomogą składane systemy. Przymocowany do ściany stół złożysz jednym ruchem tak, by przylegał do ściany, a krzesła o takiej konstrukcji zajmą po złożeniu mało miejsca, więc z łatwością znajdziesz dla nich miejsce do przechowywania;
- W wąskiej kuchni najlepiej sprawdzi się układ jednorzędowy lub w kształcie litery L. Pozostałe mogą być niefunkcjonalne i pogłębiać wrażenie ciasnoty.
Jakie AGD do długiej i ciasnej kuchni?
Aby wąska kuchnia w bloku zapewniała optymalny komfort podczas gotowania, powinna być urządzona zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Chodzi tu o pogrupowanie elementów wyposażenia na trzy strefy – przygotowywania posiłków, przechowywania oraz zmywania – i ustawienie ich w taki sposób, by tworzyły trójkąt. Jego wierzchołki powinny stanowić lodówka, płyta grzewcza i zlewozmywak. Taki układ zmniejsza dystans pokonywany podczas gotowania, gdyż jest zgodny z kolejnością wykonywanych czynności.
Wybierając urządzenia AGD, musisz też mieć na uwadze to, że najpewniej nie zmieścisz w kuchni sprzętów o standardowych wymiarach. Mogłyby niepotrzebnie zagracić przestrzeń i zabrać miejsce potrzebne na inne elementy, które muszą się znaleźć w tym pomieszczeniu. Rozwiązanie tego problemu mogą stanowić sprzęty w sekcji AGD IKEA dostępne również w nietypowych, węższych niż zwykle wymiarach. Taką zmywarkę, piekarnik czy lodówkę zmieścisz nawet w bardzo wąskiej kuchni, a spełnią swoją funkcję równie dobrze jak te o standardowym rozmiarze. Szczególną uwagę zwróć na dwa sprzęty:
- okap – dopasuj jego wielkość oraz umiejscowienie do rozmiarów płyty grzewczej, aby pracował jak najwydajniej. Powinien znajdować się ok. 75 cm nad kuchenką gazową oraz co najmniej 60 cm nad każdą inną;
- piekarnik – aby zaoszczędzić na miejscu, wybierz urządzenie typu 2 w 1, czyli piekarnik z funkcją mikrofalówki. Przygotujesz w nim standardowy obiad czy deser, a także podgrzejesz na szybko już gotowy posiłek przy użyciu mikrofal. Warto też umieścić piekarnik nie nad samą ziemią, a nieco wyżej. Zapewni Ci to większą wygodę, gdyż nie będziesz musiał się schylać, wkładając lub wyciągając dania. Jednocześnie pod piekarnikiem pozostanie więcej miejsca do przechowywania podręcznych akcesoriów.
Wąska kuchnia – na jak styl postawić?
Gdy już masz za sobą wszystkie kwestie techniczne, przychodzi czas na zadbanie o estetyczną stronę pomieszczenia. W jakim stylu urządzić kuchnię wąską i długą? Dobrym wyborem będzie chociażby współczesny minimalizm. Białe, gładkie fronty połączone z drewnianym blatem i akcentami z tego samego materiału. Biel zadba o optyczne powiększenie pomieszczenia, drewno wprowadzi z kolei odrobinę ciepła i przytulności, która przełamie chłód bijący od tej barwy.
Biel możesz też zawsze dopełnić innym odcieniem i stworzyć dwukolorową aranżację, np. biało-granatową lub biało-szarą. W takim projekcie warto umieścić jaśniejsze meble u góry, a ciemniejsze postawić na posadzce i dopasować do niej kolorystycznie. Dlaczego? W ten sposób dodasz pomieszczeniu lekkości i przestronności.
Czy w wąskiej kuchni w bloku musisz koniecznie rezygnować z ciemnych kolorów? Nieumiejętnie stosowane mogą sprawić, że wnętrze będzie wyglądać na jeszcze ciaśniejsze niż w rzeczywistości. Wykorzystane w przemyślany sposób zbudują wrażenie głębi i stworzą eleganckie tło, na którym wyeksponujesz jasne elementy wyposażenia.
Jeśli urządzasz kuchnię otwartą na salon, powinieneś dopasować do siebie wystrój obu części pomieszczenia. Tylko wtedy aranżacja będzie spójna i uporządkowana. Jak to zrobić? Nie musisz kopiować całego konceptu i przenosić go na drugą część wnętrza – wystarczą same akcenty. Dębowe meble w salonie uzupełnij drewnianym blatem w kuchni. Jeśli salon jest wyposażony w loftowe meble, zastosuj w kuchni szczegóły, które do niego nawiązują, np. czarne, metalowe uchwyty.
Aby oddzielić od siebie dwie części pomieszczenia o odmiennym przeznaczeniu, możesz też postawić między nimi wyspę. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stworzyć najbardziej pożądany w wąskiej kuchni układ, czyli dwurzędową zabudowę. Zyskasz dużo miejsca do przechowywania, a przy tym łatwiej Ci przyjdzie wdrożenie zasady trójkąta roboczego.
W tej sytuacji wyspa powinna być miejscem łączącym elementy wystroju kuchni oraz pokoju dziennego i stanowić płynne przejście między nimi. Co możesz urządzić na wyspie? Dodatkowy blat roboczy, strefę jadalnianą, a nawet miejsce do gotowania, jeśli umieścisz na niej płytę grzewczą, a nad nią pasujący okap. W takiej roli sprawdzą się wyspowe okapy kuchenne (zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą IKEA) – dostępne w wielu wariantach, spośród których łatwo wybierzesz ten pasujący do wystroju.
Praktyczne rozwiązania do małej i wąskiej kuchni
Chcąc uporać się z wrażeniem ciasnoty towarzyszącym bardzo wąskiej kuchni, powinieneś zadbać o optyczne powiększenie pomieszczenia. Sprawi to, że będzie wyglądać na przestronniejsze niż można by przypuszczać, patrząc na dostępny metraż. Oto kilka pomysłów, którymi możesz się zainspirować.
- Błyszczące powierzchnie odbijają światło, a tym samym rozświetlają wnętrze i dają efekt powiększenia. Możesz wykorzystać w tym celu fronty kuchenne na wysoki połysk albo szklane panele umieszczone pomiędzy blatem a górną zabudową.
- Bałagan i leżące na wierzchu przedmioty pogłębiają wrażenie ciasnoty. Pochowanie wszystkiego do szafek sprzyja z kolei utrzymaniu porządku, a tym samym nadaje wąskiej kuchni przestronny charakter. Aby mieć jak najwięcej miejsca do przechowywania, postaw na zabudowę od podłogi po sam sufit. Jeśli dolne meble będą stać na nóżkach, a nie bezpośrednio na posadzce, masywna konstrukcja zyska na lekkości.
- W długiej, wąskiej kuchni zrezygnuj z tradycyjnego stołu na rzecz blatu pozbawionego szafek. Wystarczy tylko wsunąć pod niego rozkładane krzesła czy taborety, by zyskać dodatkowe, wygodne miejsce robocze.
- To, czego nie uda Ci się schować w szafkach, powieś na ścianie przy użyciu magnetycznych listew i relingów. Tak przechowywane akcesoria nie zajmują cennej przestrzeni na blacie, a do tego są zawsze na wyciągnięcie ręki.
Nic nie stoi na przeszkodzie temu, by przekształcić małą, wąską kuchnię w funkcjonalne pomieszczenie do gotowania, jedzenia i spędzania czasu w rodzinnym gronie. Dobrze przemyślany układ i kilka sprytnych tricków aranżacyjnych zadbają o to, by pozbyć się wrażenia ciasnoty i stworzyć przestronne, a przy tym wygodne miejsce pracy, które zaskakuje też pod względem wizualnym.