Zamiokulkas
Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin domowych. Nie potrzebuje wiele światła i doskonale czuje się w ciemniejszych kątach. Jest w stanie sporo wybaczyć początkującym czy niezbyt zaangażowanym amatorom zieleni. Nie zaszkodzi mu dłuższe przesuszenie podłoża. Na rynku dostępnych jest kilka odmian zamiokulkasa, m. in. ciemnolistny raven czy uroczy, miniaturkowy zenzi.
fot. shutterstock.com
Sansewieria
Sansewieria (Sansevieria), często zwana wężownicą lub „językiem teściowej”, to niewymagająca roślina, która dobrze znosi zarówno niedostatki światła, jak i wody. Wśród mnogości odmian sansewierii każdy znajdzie coś dla siebie: cylindryczna – przykuwająca wzrok nietypowym wyglądem, błyszcząca niczym księżyc moonshine czy prawdziwa mistrzyni kamuflażu – star canyon granite…
fot. shutterstock.com
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiaty (Spathiphyllum) uchodzą za rośliny idealne dla początkujących ogrodników. Dobrze rozwijają się nawet w miejscach z ograniczoną ilością światła. Potrafią też „upomnieć się” o swoje, sygnalizując potrzeby poprzez oklapnięcie liści. Do tego pięknie kwitną, ciesząc oko śnieżnobiałymi kwiatami.
fot. shutterstock.com
Paproć
Paprocie w naturalnych warunkach nie mogą liczyć na zbyt wiele bezpośredniego światła, dlatego też doskonale będą czuły się w zacienionym mieszkaniu. Najpopularniejsza nephrolepis to prawdziwy klasyk, zaś odmiany takie jak ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia), zanokcica (Asplenium antiquum) czy łosie rogi (Platycerium bifurcatum) zachwycą wszystkich, którzy poszukują nieoczywistych piękności…
fot. shutterstock.com
Aspidistra wyniosła
Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) jest wyjątkowo wytrzymała na ekstremalne warunki, stąd też często bywa nazywana „żelaznym liściem”. Nie narzeka na brak słońca, zniesie także krótkotrwałe przesuszenie. Do tego zachwyca eleganckim wyglądem. Jej liście będą wspaniałą ozdobą każdego pomieszczenia.
fot. shutterstock.com
Autor: Maria Staroń