Myszołów zaatakował bociana czarnego
Wiosenny powrót bocianów do Polski zawsze budzi duże emocje. Dzięki kamerom zamontowanym przy gniazdach możemy śledzić codzienność tych wyjątkowych zwierząt. Ich życie nie jest łatwe. Dowodem na to może być nagranie z gniazda bociana czarnego w Puszczy Noteckiej, w Bolewicach (woj. wielkopolskie). Królewicz został zaatakowany przez myszołowa.
Królewicz bronił jaj!
1 kwietnia doszło do nieoczekiwanego i dramatycznego zdarzenia. Kiedy Królewicz spokojnie przesiadywał na gnieździe i opiekował się jajami, niespodziewanie zaatakował go myszołów. Bocian, wykazując niesamowity refleks, zdołał uniknąć ciosu. Atak intruza był prawdopodobnie incydentalnym wydarzeniem, ale pokazał, jak w sytuacji zagrożenia ptaki potrafią skutecznie bronić się, stosując technikę zwiększania swojej wielkości.
Królewicz i Skierka znowu razem. Transmisja live z gniazda bociana czarnego
26 marca do gniazda w Nadleśnictwie Bolewice powrócił bocian o imieniu Królewicz. Nie minęło wiele czasu, a dołączyła do niego Skierka, która, jak się okazuje, miała już "zarezerwowane" miejsce w innym bocianim siedlisku, 35 km dalej. Ich spotkanie, według obserwatorów, mogło mieć miejsce na żerowisku pod Trzcielem.
Zaledwie kilka godzin od powrotu z wędrówki, Królewicz przyprowadził do gniazda Skierkę. To o tyle niezwykłe, że według lokalizacji loggera gps-gsm Skierka związała się już z innym gniazdem i samcem 35 km dalej pod Porażynem! Spędziła tam co najmniej kilka dni. Prawdopodobnie wróciła tam samica - gospodyni i "wyprosiła" Skierkę - intruza. Według naszych obserwacji wiele bocianów korzysta także z dużego żerowiska pod Trzcielem, gdzie prawdopodobnie dziś nastąpiło spotkanie naszej pary ptaków. BARDZO się z tego cieszymy i życzymy szczęśliwego i owocnego związku
- czytamy na youtube'owym kanale Komitetetu Ochrony Orłów, na którym publikowane są m.in. nagrania z gniazda czarnych bocianów z obszernymi komentarzami.
Skierka zniosła pierwsze jajo 29 marca, a drugie dwa dni później. Zachęcamy do śledzenia losów bocianów z Puszczy Noteckiej. Komitet Ochrony Orłów dzięki kamerom internetowym przy gniazdach ptaków od 2012 roku popularyzuje wiedzę o ich biologii i ochronie. Transmisję na żywo z gniazda bociana czarnego możecie śledzić TUTAJ.