Burza po pierwszym dniu Festiwalu w Opolu. Mowa o bezprawnym wykorzystaniu utworu

Gabriela Kurylewicz opublikowała w sieci post, w którym skomentowała pierwszy dzień Festiwalu w Opolu. Córka kompozytora Andrzeja Kurylewicza wyjawiła, że wykonany na scenie utwór "Dobranoc" wykorzystano bez jej zgody.

Opole 2024. Utwór "Dobranoc"

61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczął się z wielkim rozmachem. Pierwszy dzień imprezy obfitował w emocjonujące momenty, zarówno podczas koncertu "Premier", jak i podczas specjalnego koncertu "Debiutów", poświęconego twórczości Czesława Niemena. Wśród wykonawców z orkiestrą symfoniczną można było usłyszeć najsłynniejsze utwory legendy polskiej muzyki. W konkursie "Debiutów" zwyciężył Norbert Wronka z piosenką "Nie wiem, czy warto", a serca publiczności zdobył Alan Cymbalista z utworem "Dobranoc".

Kontrowersje wokół wykorzystania utworu "Dobranoc"

Utwór "Dobranoc", który przyniósł Alanowi Cymbaliście Nagrodę Publiczności, jest kompozycją Andrzeja Kurylewicza do słów Adama Mickiewicza. Po koncercie w sieci pojawił się wpis Gabrieli Kurylewicz, córki kompozytora, wyrażającej oburzenie z powodu wykorzystania piosenki bez jej zgody:

Dlaczego nikt nie zwrócił się do mnie po licencję — tyle osób zaangażowanych w przedsięwzięcie i poważnych rzekomo i znajomych podobno, a zabrakło podstawowej kultury i poszanowania własności prywatnej — moich autorskich praw majątkowych

– napisała Gabriela Kurylewicz na swoim profilu społecznościowym, dodając link do oryginalnej wersji utworu.

Rzecznik prasowy odpowiada na zarzuty

W związku z kontrowersjami, rzecznik prasowy festiwalu w Opolu (Marek Sierocki) zabrał głos, tłumacząc, że Telewizja Polska posiada umowę z ZAiKS na wykorzystywanie zgłoszonych doń utworów. Podkreślił, że nikt nie działał w złej wierze, a celem było przypomnienie wartościowego utworu i kultywowanie dorobku takich artystów jak Czesław Niemen, Wanda Warska czy Andrzej Kurylewicz:

Na pewno nikt nie chciał wyrządzić krzywdy, tylko wręcz przeciwnie – kultywować i przypominać dorobek Czesława Niemena, a w tym przypadku również Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicz, który to skomponował.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: