hity na MAXXa
hity na MAXXa

Cały czas masz ochotę na coś słodkiego? Znamy "winnego"!

Cały czas masz ochotę na coś słodkiego? "Winnym" może być... cukier. Jakie są objawy tego, że jesz go zbyt dużo? Sprawdź!

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wciąż chce Ci się "coś słodkiego"

Cukier jest składnikiem, który można znaleźć niemalże w każdym produkcie spożywczym. Często spożywamy go nieświadomie, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dietetyczka i psychodietetyczka, Małgorzata Pielichowska, tłumaczy, co może się z nami dziać, gdy spożywamy cukier w nadmiarze.

Cukrowi czasem trudno się oprzeć. Daje nam ogromną przyjemność oraz poczucie nagrody, co sprawia, że z łatwością sięgamy po słodkie i wysokoenergetyczne przekąski. Niestety, jego nadmiar w diecie zaburza działanie układu nagrody w mózgu, a także odczuwanie głodu i sytości, co przekłada się na zwiększony apetyt mimo braku fizycznego głodu. Spożywany w formie słodzonych napoi i wysokokalorycznych przekąsek negatywnie wpływa na funkcjonowanie mikrobioty jelitowej, co ma wpływ na stężenie glukozy w organizmie i apetyt. Z tego względu nadmiar cukru w diecie może przekładać się na większą ochotę na słodkości.

Narzekasz na senność i brak energii w ciągu dnia

Pokarmy bogate w cukier powodują szybki wzrost stężenia glukozy we krwi, co daje chwilowy zastrzyk energii. Jednakże, euforia nie trwa długo i w krótkim czasie (ok. 1-2 h) stężenie cukru spada, a Ty odczuwasz senność i chęć ponownego “doładowania się", najlepiej wysokoenergetyczną przekąską.

Senność po posiłkach (zwłaszcza bogatych w węglowodany) i ogólne zmęczenie może wskazywać, że w Twojej diecie jest za dużo cukru bądź zmagasz się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, np. insulinoopornością. Jeżeli sytuacja się powtarza, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który pokieruje dalszą diagnostyką i dietetykiem, który pomoże dopasować plan odżywiania do Ciebie.

Masz trudności z koncentracją

Glukoza jest preferencyjnym źródłem energii dla komórek nerwowych, ale nadmiar cukru pochodzący z produktów wysoko przetworzonych ma szkodliwe działanie na mózg i pracę komórek nerwowych. Zamiast poprawiać myślenie sprawia, że trudno Ci się skoncentrować.

Przybierasz na wadze

Pokarmy bogate w cukier są jednocześnie wysokokaloryczne, co sprawia, że łatwo jest przekroczyć swoje zapotrzebowanie i wygenerować nadwyżkę energetyczną, która zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej.

Wymienione objawy nadmiaru cukru w organizmie mogą wskazywać nie tylko na to, że jesz za dużo cukru, ale też sugerować poważne zaburzenia, np. cukrzycę. Objawy, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza i przebadanie się w kierunku zaburzeń gospodarki węglowodanowej to: wahania masy ciała niezależnie od diety i stylu życia, zawroty głowy i senność niezależnie od posiłku, częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, stany zapalne narządów moczowo-płciowych.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

Podejrzewasz, że masz cukrzycę? To są jej objawy
Cukrzyca jest poważną chorobą, która wymaga stałej kontroli. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zapobieganiu poważnym komplikacjom związanym z tą chorobą.

Żywność może uzależniać podobnie jak alkohol, papierosy czy hazard?
Wysokoprzetworzona żywność może uzależniać podobnie jak alkohol, papierosy czy hazard? Niewiele osób o tym pamięta w czasie zakupów, a jest to potwierdzone badaniami. Z analiz przeprowadzonych w 36 krajach wynika, że aż 1 na 7 dorosłych osób jest od...

Oceń ten artykuł 0 0