Jak donosi "Daily Mail", podczas zabiegu pielęgniarka korzystała z urządzenia w celu monitorowania operacji i wyboru odpowiednich narzędzi. Dzięki goglom możliwe było obserwowanie realnego świata, ale z nałożonymi wirtualnymi ekranami, prezentującymi kluczowe informacje – to tzw. rozszerzona rzeczywistość.
Lekarze będą wykorzystywać rozszerzoną rzeczywistość w swojej pracy?
Technologia ta zwróciła już uwagę przedstawicieli brytyjskiej służby zdrowia, którzy rozpoczęli rozmowy z firmą Exex, odpowiedzialną za oprogramowanie SI, na temat potencjalnego wykorzystania jej w przyszłości. Operacja, którą przeprowadził chirurg Syed Aftab dwa tygodnie temu, jest zbieżna z apelem kanclerza skarbu, który w swoim przemówieniu budżetowym wzywał służbę zdrowia do korzystania z AI w celu modernizacji systemów IT.
Oprogramowanie SI, na którym opiera się urządzenie, rejestruje każdy etap operacji i w przyszłości będzie mogło porównać jej przebieg z podobnymi procedurami wykonywanymi przez innych chirurgów. Jak mówi chirurg Aftab, technologia ta może "przekształcić" pielęgniarkę, z którą nigdy wcześniej nie pracował, w osobę z dziesięcioletnim doświadczeniem. Podkreśla też, że dzięki technologii jego zespół operacyjny ma możliwość działania z precyzją i skutecznością zbliżoną do ekipy bolidu Formuły 1.
Rozszerzona rzeczywistość wyeliminuje ludzkie błędy?
Gogle Vision Pro, które nie są jeszcze dostępne na rynku, zostały zaprojektowane głównie z myślą o grach komputerowych i oglądaniu filmów. Jednak ich zastosowanie w chirurgii okazało się prawdziwym przełomem. Suvi Verho, główna pielęgniarka w London Independent Hospital, określiła tę technologię jako "zmieniającą zasady gry", dodając, że "eliminuje błąd ludzki, eliminuje domysły i dodaje pewności siebie podczas operacji".