Czarnek o nowym przedmiocie w szkołach: "potrzebujemy ludzi odważnych". Z czym zmierzą się uczniowie?

Zdaniem ministra edukacji i nauki 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągi 12 lat edukacji to zdecydowanie za mało. Władze planują wprowadzić nowy przedmiot w szkołach, który miałby zastąpić podstawy przedsiębiorczości. "Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menagerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes" - wskazuje Przemysław Czarnek.

Biznes i Zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pojawił się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W ramach spotkania omawiano kwestię praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Szef MEiN podkreślił, że ministerstwo planuje uruchomienie nowego przedmiotu jeszcze na początku roku szkolnego 2023/2024. Ten, "Biznes i Zarządzanie", od 1 września 2023 roku ma zastępować podstawy przedsiębiorczości.

Dziś jest tak, że w polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągi 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało – tłumaczy.

"Potrzebujemy menagerów, potrzebujemy ludzi odważnych"

Władze chcą, żeby odsetek osób mających wiedzę na temat podstawowych pojęć dotyczących finansów i biznesu był w Polsce zdecydowanie wyższy, niż średnia światowa. Jak dodaje Czarnek,  "Biznes i Zarządzanie" ma mieścić w sobie wszystko, co jest potrzebne młodemu człowiekowi, żeby poznał świat finansów, świat zarządzania, żeby mógł od początku podejmować racjonalne, rozsądne decyzje finansowe. Szkolny przedmiot ma także przekonać uczniów do prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzenia firmy. W ocenie ministra tylko 30 procent osób na świecie ma wiedzę na temat podstawowych pojęć w zakresie biznesu i przedsiębiorczości.

Chcemy, żeby ten odsetek w Polsce był zdecydowanie wyższy, niż średnia światowa. [...] Chcemy przyspieszyć. Potrzebujemy menagerów, potrzebujemy ludzi odważnych, którzy będą świadomi tego, jak zarządzać, co to jest biznes, ale będą też umieli radzić sobie w swoim gospodarstwie domowym, w podejmowaniu decyzji finansowych, ale też będą potrafili rozliczać się z podatków – podkreśla.

Źródło: PAP

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: