Ciekawe badanie: detoks medialny
W odpowiedzi na rosnące obawy jakoby media społecznościowe wywierały szkodliwy wpływ na użytkowników, dr Jeff Lambert stworzył koncepcję badania, które miało ostatecznie zweryfikować te podejrzenia. Do udziału zaproszono 154 osoby w wieku od 18 do 72 lat. Wszystkie przyznały, że codziennie korzystają z mediów społecznościowych. Stworzono dwie grupy: pierwsza nie dostała żadnych ograniczeń w korzystaniu ze swoich ulubionych komunikatorów. Druga grupa została poproszona o zaprzestanie używania mediów społecznościowych na tydzień.
Co pokazało badanie?
Naukowcy zbadali samopoczucie badanych osób zarówno na początku, jak i na końcu badania. Pod uwagę wzięto czynniki takie jak:
- Ogólne samopoczucie
- Poziom lęku
- Nastrój
Okazało się, że grupa badanych, która odstawiła media społecznościowe na cały tydzień, wskazywała lepsze samopoczucie i pozytywny nastrój, a także znacznie mniejszy poziom lęku i stresu niż badani, którzy nie zrobili sobie medialnego detoksu.
Nie można demonizować mediów. Korzystanie z nich może być bardzo pomocne i z pewnością ma wiele zalet. Należy jednak pamiętać, że nadmiar jest szkodliwy. Jeśli tylko czujemy się zmęczeni mediami, odczuwamy negatywny wpływ na nasze samopoczucie przez np. przytłoczenie informacjami, nawet 1 lub 2 dni przerwy mogą bardzo pomóc.
Autor: Hubert Drabik