Będzie długi weekend?
W ostatnim głosowaniu Senat opowiedział się za dniem wolnym 12 listopada, ale z poprawkami. Oznacza to, że ustawa będzie musiała ponownie trafić do Sejmu – dopiero później na biurko Andrzeja Dudy, który również będzie musiał ją zaakceptować. Wedle jednej z poprawek wniesionych przez Senat 12 listopada miałby obowiązywać zakaz handlu, podobnie jak w dni świąteczne i niektóre niedziele. Tego dnia działać miałyby natomiast publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.
Nie tak szybko
Pomysł dodatkowego dnia wolnego zdążył już wzbudzić wiele kontrowersji (m. in. ze względu na ekspresowe tempro procedowania w parlamencie), a kolejne wciąż się mnożą. Wolne od pracy 12 listopada nadal nie jest pewne, bo najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się dopiero w dniach 7-9 listopada, a więc tuż przed rozpoczęciem weekendu. Oczywiście marszałek Sejmu mógłby zwołać specjalne posiedzenie, jednak tu pojawia się kolejny problem. Ze względu na układ kalendarza w najbliższym czasie i przypadający w związku z dniem Wszystkich Świętych długi weekend znacznie utrudniają takie rozwiązanie.
Zatem jeśli posiedzenie Sejmu odbyłoby się w planowanym terminie, również prezydent Andrzej Duda ostateczny podpis mógłby złożyć dopiero 9 listopada. Co warto dodać – jak zauważa bankier.pl – prezydent teoretycznie na podjęcie decyzji ma… 21 dni.
„No więc w piątek 9 listopada pożegnamy się słowami „Do zobaczenia w poniedziałek albo wtorek”, a grafik będziemy sprawdzać w Dzienniku Ustaw. Matko, jaki to jest absurdalny porządek legislacyjny. Śmiesznie będzie w szpitalach i domach maklerskich” – komentuje Krzysztof Berenda.
Autor: Maria Staroń