Eksperymentalna prognozy IMGW na wakacje
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zamieścił na swojej stronie internetowej eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe miesiące. W czerwcu średnia temperatura powietrza ma być powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów powinna utrzymać się w normie.
Będą pojawiały się fale upałów, które niestety będą nam doskwierać
– skomentował w rozmowie z PAP rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski.
Jeśli wstępne prognozy się sprawdzą, to lipiec nie powinien nas zaskoczyć, ponieważ statystycznie i tak jest najcieplejszym miesiącem w roku. Synoptycy nie wykluczają jednak wydania ostrzeżeń przed upałami.
Sierpień ma być sporym zaskoczeniem
Drugi miesiąc wakacji ma być cieplejszy niż w poprzednich latach. W większości kraju miesięczna suma opadów także utrzyma się powyżej normy. Temperatury w Białymstoku mają sięgać do 32 stopni Celsjusza, a we Wrocławiu do 34 kresek na plusie. Oznacza to, że musimy się przygotować nie tylko na upały, ale i na wyładowania atmosferyczne.
Burzom mogą towarzyszyć ulewne opady deszczu, wyładowania, grad, ale też niewykluczone, że będą pojawiały się trąby powietrzne
– podkreślił Walijewski.
We wrześniu suma opadów i średnia temperatura będą podobne do tych z ubiegłych lat.
Nadchodzi kolejne upalne lato?
Wiele wskazuje na to, że czekają nas kolejne wakacje z ekstremalnymi temperaturami. W ubiegłym roku słupki termometrów wskazywały nawet 36 stopni Celsjusza.
Takie lato oznacza, że klimat się zmienia. Te wartości są przerażające, ponieważ to może znaczyć dobry urlop, ale takie wartości mogą też skutkować, że nasze zdrowie będzie wystawione na pewien szwank
– wyjaśnił rzecznik IMGW.
Grzegorz Walijewski zaznaczył, że choć prognoza pogody jest eksperymentalna, to według niego w ostatnich miesiącach coraz lepiej się sprawdza, "więc można jej wierzyć".