Recepta farmaceutyczna
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat w sprawie uprawnień zawodowych farmaceutów polegających na możliwości wystawiania recept farmaceutycznych. Dokument został opublikowany „w związku z bezprecedensową inwazją Rosji na Ukrainę i dynamicznie rozwijającą się sytuacją międzynarodową, a także zważywszy na rolę farmaceuty w zapewnianiu dostępności i bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych przez pacjentów, którzy – niezależnie od narodowości – wymagają bezpośredniego fachowego wsparcia” – czytamy na oficjalnej stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej. W sytuacji nagłego zagrożenia życia, niezbędny lek można uzyskać bez recepty lekarskiej. "Farmaceuta może przepisać ci na recepcie jedno najmniejsze opakowanie produktu leczniczego, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce" - podaje gov.pl.
Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego
GIF przypomina, że farmaceuta, który posiada prawo wykonywania zawodu, pracujący w aptece lub w punkcie aptecznym, w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty farmaceutycznej. Ta wystawiana jest w formie elektronicznej z uwzględnieniem przyczyny wydania leku oraz danych, m.in. takich jak: dane pacjenta; dane podmiotu, w którym wystawiono receptę; dane osoby wystawiającej receptę; dane przepisanego produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego; czy datę wystawienia recepty.
Ponadto każdy farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu i widniejący w Centralnym Rejestrze Farmaceutów ma również możliwość wystawienia recepty pro auctore oraz pro familiae – czytamy dalej w komunikacie.
Główny Inspektor Farmaceutyczny dodaje, że w każdej tego typu sytuacji należy kierować się dobrem pacjenta, sumiennością, słusznością zawodową oraz wymogami etyki zawodu farmaceuty. Treść dokumentu znajdziesz TUTAJ.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia / GIF / Naczelna Izba Aptekarska