Zalety grania w gry?
Gry takie jak Super Mario, ale też inne, jak Call Of Duty, Fortnite, Counter-Strike wymagają od nas wielu umiejętności. Zaawansowani gracze mogą skakać, a będąc w powietrzu uderzyć, bądź zastrzelić innego gracza, który również jest w ruchu. Wykonanie takiego zadania to sprawdzian dla koncentracji, refleksu, koordynacji ręka-oko i umiejętności podejmowania decyzji.
Gry i agresja
Mimo wielu badań nie ma dowodów na związek gier i agresji w rzeczywistym świecie. Wielu badaczy zgadza się, że czynnikiem wyzwalającym agresję jest nie tyle drastyczna fabuła gry, co raczej frustracja związana z porażką. Nie da się ukryć kolejne niepowodzenia w grze, podobnie jak w życiu, mogą doprowadzić do szewskiej pasji.
Gry, a uzależnienie i choroby
Gry mogą działać na nas korzystnie... Ale nie muszą. Szczególnie, jeśli to nasze jedyne zajęcie. Granie może przybrać formę uzależnienia, przez które cierpią nasze relacje, szkoła, praca, sen. Mózgi osób uzależnionych wykazują podobne zmiany do mózgów osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem, bez robienia odpowiednich przerw w dłuższej perspektywie wpływa negatywnie na wzrok. Ciągłe siedzenie w nieruchomej pozycji może być też źródłem bólu pleców, cukrzycy. Bo co za dużo, to nie zdrowo. Jeśli jesteś zapalonym graczem, rób odpowiednie przerwy podczas których odpoczną Twoje oczy. Zadbaj też o ciało i kręgosłup. Możesz to robić nawet podczas grania!
Autor: Katarzyna Solecka