Jechał pod prąd na S3. Policja: "Niebezpieczną jazdę nagrali pasażerowie autokaru"

Na odcinku drogi S3 na wysokości Deszczna (powiat gorzowski) kierowca poruszał się samochodem osobowym. "Ekspresówką" jechał jednak pod prąd. Zdarzenie nagrali pasażerowie przejeżdzającego obok autokaru. Wideo trafiło na skrzynkę pocztową policji. "Sprawą zajmują się policjanci ruchu drogowego [...], dotarcie do tego kierowcy jest tylko kwestią czasu" - podkreślają funkcjonariusze.

Maludy: "Sprawą zajmują się policjanci ruchu drogowego"

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, podinspektor Marcin Maludy, przekazał informacje na temat zdarzenia, do którego doszło na odcinku drogi S3 na wysokości Deszczna (powiat gorzowski). Pasażerowie autokaru, podróżującego w kierunku Międzyrzecza, uchwycili na nagraniu niebezpieczną sytuację. Na wideo, nadesłanym na adres: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl, widać jadący pod prąd samochód osobowy. Zaznacza się, że jazda pod prąd to jedno z najbardziej niebezpiecznych zachowań, które w wielu sytuacjach kończy się drogową tragedią.

Niezależnie od tego, jaka była przyczyna jazdy pod prąd tego kierowcy- była ona nieodpowiedzialna – zaznaczają funkcjonariusze.

Sprawę badają policjanci ruchu drogowego. Służby dążą do ustalenia danych personalnych kierującego pojazdem.

W sieci pojawiło się nagranie obrazujące zdarzenie.

"STOP Zły kierunek" i zasady poruszania się na drogach ekspresowych

Podinspektor Marcin Maludy podkreśla, że w żadnym razie nie należy lekceważyć, ani łamać zasad poruszania się na drogach szybkiego ruchu. „Jeśli miniemy zjazd lub zorientujemy się, że poruszamy się w złym kierunku należy jechać aż do najbliższego zjazdu. Kategorycznie nie wolno cofać czy też zawracać na takich trasach, nawet celem pokonania niewielkiej odległości” – czytamy na policja.pl. W przeciwnym razie kierowcy mogą mierzyć się z konsekwencjami w postaci wysokich kar finansowych, możliwości utraty prawa jazdy, a przede wszystkim narażenia życia i zdrowia - swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze apelują, aby zachować ostrożność, rozwagę oraz zadbać o aktualną wiedzę dotyczącą przepisów.

Warto, jeśli planujemy dłuższą trasę dowiedzieć się czym są tzw. „skrzyżowania bezkolizyjne” i jak się na nich poruszać. Ta wiedza jest konieczna ponieważ może uratować nasze oraz czyjeś życie – dodają.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umieściła w różnych miejscach w Polsce tablice z napisem „STOP Zły kierunek”. Znalazł się na nich także symbol dłoni z piktogramem znaku zakaz wjazdu. Rozwiązanie, wprowadzone kilka miesięcy temu, ma uchronić przed jazdą pod prąd. Podobne metody są stosowane, chociażby w: Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. 

Źródło: policja.pl

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: