Jest komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Mówi o "dynamicznej sytuacji bezpieczeństwa"

Władze informują, że polscy obywatele powinni natychmiast opuścić terytorium Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało apel do Polaków, którzy obecnie znajdują się na terytorium kraju atakowanego przez Rosję. Na stronie instytucji znalazły sie także zalecenia dot. kolejnych kroków postępowania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabrało głos ws. Ukrainy

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiły się komunikaty dot. sytuacji na Ukrainie. Na terenie całego kraju wprowadzono stan wojenny, a przestrzeń powietrzna została zamknięta dla cywilnych statków powietrznych. MZS RP potępia bezprecedensowy atak zbrojny ze strony Rosji. 

Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji - podaje gov.pl.

Władze apelują do polskich obywateli na Ukrainie o rozwagę i wskazują na konieczność opuszczenia terytorium kraju atakowanego przez rosyjskie wojska. W związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie MSZ odradza wszelkie podróże na Ukrainę.

Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie, powinni natychmiast opuścić jej terytorium – czytamy w opublikowanym dokumencie.

"Sytuacja bezpieczeństwa jest dynamiczna"

MSZ udostępniło wskazówki, dla osób, które obecnie znajdują się na obszarze ukraińskich miast. Jednostki powinny, zgodnie z zaleceniami, zarejestrować się w systemie Odyseusz, a także na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Ministerstwo podaje, że "sytuacja bezpieczeństwa jest dynamiczna".

Przed wyjazdem z Ukrainy należy: przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny (dowód osobisty, paszport, jeśli posiadasz – certyfikat szczepienia/ozdrowienia); przygotować gotówkę; zabezpieczyć prowiant (woda, jedzenie) na drogę, biorąc pod uwagę możliwe opóźnienia; naładować telefon i power banki; zapisać w telefonie oraz dodatkowo na kartce najważniejsze kontakty (w tym telefony alarmowe i numer do konsulatów na Ukrainie); ściągnąć na telefon komórkowy mapę Ukrainy, by móc korzystać z niej w trybie off-line; jeśli podróżujesz własnym autem – zatankować je do pełna i uzupełniać zapasy paliwa na trasie w miarę możliwości – wskazują zapisy umieszczone na oficjalnej stronie instytucji. 

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: