Borsucze zaloty w fotopułapce
Cennym materiałem w poznawaniu prawdziwego życia dzikich zwierząt są filmy czy zdjęcia z ukrytych kamer. Fotopułapki rejestrują to, czego człowiek nie byłby w stanie osobiście nagrać czy sfotografować. Ostatnio na facebookowej stronie, która zrzesza miłośników przyrody, pojawiło się zaskakujące nagranie. Tuż przed obiektywem doszło do borsuczych zalotów. Film Agaty Swobody, udostępnione na Fotopułapki - Trail Cameras, zaskoczyło internautów.
Borsuki - jak wygląda ich życie? Jak się rozmnażają?
Borsuki to ssaki z rodziny łasicowatych. Przedstawicieli tego gatunku borsuki możemy spotkać m.in. w Polsce. Żyją np. w lasach, parkach czy terenach wiejskich. Borsuki występują także w innych częściach Europy, Azji i Ameryki Północnej.
- Borsuki są zwierzętami terytorialnymi i samotnikami, chociaż czasami mogą tworzyć małe grupy rodzinne.
- Charakterystyczną cechą borsuków jest ich biała pręga na twarzy, biegnąca od czoła aż do karku. Mają też ciemne futro i długie pazury, które pomagają im kopać nory i grzebać w ziemi w poszukiwaniu pożywienia.
- Borsuki są zwierzętami wszystkożernymi i żywią się różnymi rzeczami, w tym owadami, małymi zwierzętami, jajami, owocami, orzechami i korzeniami.
- Borsuki potrafią spać przez większą część roku, przechodząc w stan hibernacji, szczególnie w klimacie umiarkowanym.
- Borsuki odgrywają ważną rolę ekologiczną, pomagając w kontroli populacji owadów i rozkładaniu organicznego materiału.
Sezon rozrodczy u borsuków zwykle trwa od stycznia do marca. Podczas tych miesięcy samce zaczynają szukać samic, które są gotowe do rozrodu.
Gdy samiec znajdzie samicę, może odbyć się walka między samcami o prawo do krycia. Samica może wydać na świat między jednym a sześcioma młodymi, zwykle w kwietniu lub maju. Młode borsuki rodzą się niewidome o wadze około 100-150 gramów.
Młode borsuki pozostają w norze przez kilka tygodni, karmione mlekiem matki. W ciągu kilku tygodni zaczynają opuszczać norę i zaczynają poznawać świat zewnętrzny. Samica jest odpowiedzialna za wychowanie młodych i uczenie ich, jak zdobywać pożywienie i radzić sobie w środowisku naturalnym. Potomstwo zostaje z matką przez około 4-5 miesięcy, zanim zacznie samodzielnie polować i szukać pożywienia.
Autor: Katarzyna Solecka