Choinki są nieodłączną tradycją Świąt Bożego Narodzenia. Dekorowanie drzewka przynosi wiele radości przede wszystkim najmłodszym dzieciom, które mogą wykazać się swoją kreatywnością w zakładaniu bombek i lampek. Niestety bożonarodzeniowy czas powoli dobiega końca, a to oznacza, że wkrótce zaczniemy myśleć o rozebraniu choinki.
Kiedy choinka powinna zniknąć z naszego domu?
Przede wszystkim podkreślmy, że wtedy, kiedy uznamy to za stosowne. Kultywowanie świątecznych tradycji może się różnić w zależności od domu, w którym się wychowywaliśmy. Jedni praktykują rozbieranie choinki od razu po świętach, zaś drudzy pielęgnują ją nawet do... początku lutego.
Najczęściej wymienia się jednak trzy daty rozbierania świątecznych drzewek. Każda z nich ma swoje uzasadnienie.
- Trzech Króli (6 stycznia) – dla części osób jest to data kończąca Boże Narodzenie. W praktyce niewiele rodzin decyduje się jednak na rozebranie choinki w tym dniu.
- Niedziela Chrztu Pańskiego (w przyszłym roku: 7 stycznia) – przypada na pierwszą niedzielę po 6 stycznia. W chrześcijaństwie jest to dzień zamykający okres świętowania Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy większość z nas decyduje się na schowanie świątecznego drzewka.
- Ofiarowanie Pańskie (2 lutego) – w tym dniu choinkę rozbiera się na placu Świętego Marka w Watykanie. To ostatnia data, która może być uznana za zakończenie okresu bożonarodzeniowego.
Gdzie wyrzucić choinkę?
Żywą choinkę należy pociąć sekatorem i wyrzucić do pojemnika na odpady biodegradowalne. Inną opcją jest także zasadzenie jej w ogrodzie, choć w tym przypadku są niewielkie szanse, że przyjmie się w nowym miejscu.
Sztuczne drzewko wyrzucamy natomiast do pojemnika na odpady zmieszane, ale tylko w sytuacji, gdy jest niewielkich rozmiarów. Większe należy wystawić w dniu odbioru odpadów wielkogabarytowych.
Warto pamiętać również o tym, że wiele gmin po świętach organizuje odbiór choinek. Warto więc sprawdzić lokalne informacje na ten temat lub zapytać o to sąsiadów.