hity na MAXXa
hity na MAXXa

Kiedy wypada tłusty czwartek? Święto miłośników pączków i faworków już za trzy tygodnie!

Karnawał trwa, ale wiele osób z niecierpliwością czeka na jego końcówkę i dzień, w którym wszelkie diety idą w zapomnienie. Święto wszystkich łasuchów, czyli tłusty czwartek wypada zawsze 52 dni przed świętami wielkanocnymi. Ale kiedy w 2024 roku będziemy świętować ten słodki dzień?

fot. East News
fot. East News

Kiedy wypada tłusty czwartek w 2024 roku?

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, co oznacza koniec karnawału. To czas, kiedy cukiernie są pełne, a w domach unosi się zapach świeżo smażonych pączków, ptysiów czy faworków. W tym roku Wielkanoc przypada na 31 marca, co oznacza, że tłusty czwartek będziemy obchodzić 8 lutego.

Jak więc świętować tłusty czwartek? Tradycyjnie na stole królują pączki z różą oblane lukrem albo posypane cukrem pudrem. Są też te dla diabetyków. Ale można też spróbować alternatyw - na przykład niskokalorycznych pączków z dziurką z piekarnika, faworków (nazywanych również chrustem) czy hiszpańskich churros.

Tłusty czwartek - skąd ta tradycja?

Ale skąd wzięła się ta tradycja? Tłusty czwartek to święto, które cieszy wszystkie pokolenia i nie stawia limitów na słodkości. Jego korzenie sięgają czasów antycznych, kiedy to w Rzymie obchodzono dzień bez ograniczeń w jedzeniu. Poganie uważali ten dzień za zwiastun nadchodzącej wiosny i pożegnanie z zimą, organizując wystawne uczty, na których nie brakowało tłustych potraw, w szczególności mięsa.

Pączki po staropolsku, czyli z mięsem! [PRZEPIS]
Przepis na pączki z mięsem. Czy wiecie, że zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce dopiero około XVI wieku? Wcześniej wyglądały one zupełnie inaczej. Były podawane na słono, najczęściej z nadzieniem ze słoniny, boczku i mięsa. Może...

W polskiej tradycji słodkie przysmaki zaczęły pojawiać się w XVI wieku. Wygląd tych wypieków różnił się od dzisiejszego, a niektóre z nich były wypełnione orzechami lub migdałami. Znalezienie takiego niespodzianki miało gwarantować dostatek i powodzenie.

Śląski chrust. Jak przygotować pyszne faworki? Sprawdź tradycyjny przepis!
Końcówka karnawału to znak, że czas na święto łasuchów i tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją w polskich kuchniach rozpoczyna się proces produkcji rozmaitych słodkości, a przed cukierniami pojawiają się gigantyczne kolejki po pączki, faworki czy...

Oceń ten artykuł 0 0