Meta zdecydowała się na ten krok, argumentując, że liczba osób korzystających z zakładki Wiadomości w Stanach Zjednoczonych i Australii spadła o 80% w ciągu ostatniego roku. Według firmy wiadomości stanowią mniej niż trzy procent treści oglądanych przez użytkowników na Facebooku.
Wiemy, że ludzie nie przychodzą na Facebooka po wiadomości i treści polityczne. Przychodzą po to, by łączyć się z ludźmi i odkrywać nowe możliwości, pasje i zainteresowania
– napisała firma w swoim oświadczeniu.
Facebook przestanie płacić wydawcom treści
Zniesienie zakładki Wiadomości w Australii oznacza również, że firma przestanie płacić australijskim wydawcom za ich treści po zakończeniu obecnych umów. Tym samym, decyzja może mieć znaczący wpływ na biznes informacyjny w kraju. Według The Age, umowy zawarte przez Google i Meta z wieloma australijskimi mediami są warte około 200 milionów dolarów rocznie, z czego właściciel Facebooka odpowiada za około jedną trzecią tej kwoty, czyli 66 milionów dolarów.
Pomimo wycofania zakładki Wiadomości, Meta nie zablokuje linków do newsów w wymienionych krajach. Użytkownicy Facebooka nadal będą mogli uzyskiwać dostęp do wszelkich opublikowanych treści informacyjnych, a wydawcy będą mieć możliwość publikowania linków do swoich artykułów na oficjalnych stronach.
Firma wyraźnie zaznaczyła, że nie zamierza zawierać nowych komercyjnych umów dotyczących tradycyjnych treści informacyjnych w żadnym regionie, z którego wycofano zakładkę Wiadomości.
Autor: Hubert Wiączkowski