Kulinarny dylemat… A może polskie?
Nie ulega wątpliwości, że pierogi ruskie są najsłynniejszym daniem w Polsce, można nawet rzec, że to nasza potrawa narodowa. Pierogi ruskie zawdzięczają swoją nazwę terytorium Rusi Czerwonej, czyli Galicji Wschodniej. To właśnie z obszaru tej historycznej krainy – położonej w północno-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce – wywodzą się popularne pierogi ruskie.
Zamiast pierogów ruskich… ukraińskie
Co istotne, na terytorium obecnej Rosji, pierogi ruskie nie są znane. A swoją sławę w Polsce zyskały dzięki naszym rodakom mieszkającym w województwie ruskim należącym do Korony Królestwa Polskiego. Jeszcze w XIX wieku pod nazwą pierogi ruskie rozumiano pierogi pieczone, z różnorodnym farszem, także z nadzieniem mięsnym, kapuścianym i grzybowym. Teraz pierogi ruskie są głównie kojarzone z farszem z masy twarogowo-ziemniaczanej z dodatkiem soli, pieprzu oraz podsmażonej cebuli. Potrawę podaje się ze skwarkami, smażoną cebulą lub śmietaną. Natomiast we Lwowie dość popularne było serwowanie pierogów ruskich posypanych kminkiem.
Ukraińcy uważają pierogi ruskie zarówno za danie kuchni polskiej, jak i ukraińskiej.
Legenda o pierogach
Podobno, propagatorem pierogów w Polsce był dominikanin św. Jacek Odrowąż. Rzekomo, to on przywiózł to danie z Kijowa, gdyż zachwycił się jego smakiem. Duchowny skosztował pierogów podczas wypraw misyjnych po Rusi i Ukrainie w XIII wieku. Wówczas w Europie nie znano jeszcze ziemniaków, więc najpewniej lepiono pierogi z innym farszem, na przykład: z serem, kaszą, kapustą, czy owocami. Kult świętego Jacka jest rozpowszechniony na wielu krajach, jednakże tylko w Polsce zyskał on miano „św. Jacka z pierogami”.
Czytaj też:
Autor: Zuzanna Bartus