Męczy cię ochota na coś słodkiego? Oto, co radzi dietetyczka

W obliczu nieustającej walki z pokusami niezdrowego jedzenia, wielu z nas szuka sposobów, by zaspokoić swoje kulinarne zachcianki bez wyrzutów sumienia. Jak pogodzić miłość do słodkich i słonych przysmaków z dbałością o zdrowie i sylwetkę? Oto kilka propozycji zdrowych zamienników dla popularnych przekąsek, które pozwolą ci cieszyć się smakiem bez zbędnych kalorii.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Popcorn zamiast chipsów

Zacznijmy od klasyka wśród przekąsek – chipsów. Choć kuszą chrupkością i intensywnym smakiem, to jednak są dalekie od ideału zdrowej przekąski. Dietetyczka Violeta Morris proponuje sięgnąć po popcorn. Nie tylko jest on znacznie mniej kaloryczny, ale również dostarcza błonnika. Zamiana masła na oliwę z oliwek oraz soli na drożdże odżywcze bogate w witaminę B12 to sposób na jeszcze zdrowszą wersję tej przekąski.

Mrożony jogurt zamiast tradycyjnych lodów

Lody to kolejna słabość wielu z nas, szczególnie w upalne dni. Alternatywą może być mrożony jogurt, który, jak podkreśla Morris, zawiera mniej cukru i tłuszczu, a także jest źródłem białka, wapnia i probiotyków. Te pożyteczne bakterie wspierają mikrobiom jelitowy, co przekłada się na lepsze trawienie i wzmacnia odporność.

Gorzka czekolada dla łasuchów

Czekolada to niekwestionowany lider wśród słodkich pokus. Jednak, zamiast sięgać po mleczne wersje, warto wybrać czekoladę z wysoką zawartością kakao – co najmniej 70%. Gorzka czekolada jest bogata w przeciwutleniacze, w tym flawonoidy, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca i obniżać ciśnienie krwi. Regularne spożywanie niewielkich ilości tego przysmaku może również zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Orzechy pokryte gorzką czekoladą

Gdy dopada nas ochota na coś słonego lub słodkiego, orzechy mogą nie być pierwszym wyborem. Jednak te pokryte gorzką czekoladą mogą okazać się idealnym kompromisem. Są świetnym źródłem białka, błonnika i przeciwutleniaczy. Ważne jest jednak, by pamiętać o umiarze, ponieważ orzechy, mimo swoich wartości odżywczych, są również bardzo kaloryczne.

Batony energetyczne z umiarem

Dla tych, którzy szukają szybkiego zastrzyku energii, batony energetyczne mogą wydawać się dobrym rozwiązaniem. Należy jednak dokładnie czytać etykiety, by wybrać te, które faktycznie są zdrowe. Morris zaleca wybór batonów zawierających od 15 do 20 gramów białka na porcję, mniej niż 10 gramów tłuszczu, mniej niż 20 gramów węglowodanów, mniej niż 200 mg sodu oraz co najmniej trzy gramy błonnika.

źródło: RMF MAXX/PAP Life

Oceń ten artykuł 0 0