hity na MAXXa
hity na MAXXa

Mieszkanie idealne? Studencie, to ostatnia chwila na wynajem!

Już wkrótce rozpocznie się rok akademicki. Jeżeli wród studentów są jeszcze tacy, którzy nie mają miejsca w akademikach lub do tej pory nie udało im się znaleźć satysfakcjonującego lokum - czas najwyższy na ostateczną decyzję. Niektórzy mogą być przerażeni ilością ofert i ich różnorodnością, ale to nic strasznego. Każdy znajdzie coś dla siebie! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które mogą nam pomóc w wyborze idealnego mieszkania.

Kilka prostych rad

Jak wynika z badań serwisu OLX aż 45 proc. szuka samodzielnego mieszkania na wynajem. Sprawa nie jest prosta, a na niedoświadczonych najemców czeka wiele pułapek. Studencie, nie daj się! Wynajmuj, jak mistrz! Każdy, kto chociaż raz musiał wynajmować mieszkanie wie, że wśród tysiąca ofert znajdą się też takie, które tylko z opisu i zdjęcia są atrakcyjne. 

Co więc zrobić, by wynająć lokum, w którym będzie nam się dobrze żyło? OLX ma kilka rad, które mogą pomóc:

  1. Koniecznie sprawdź zgodność oferty z ogłoszeniem. Nie podejmuj decyzji pochopnie, masz czas na sprawdzenie kilku ofert jednego dnia. Warto mieć porównanie, nawet jeżeli lokale nie przypadną Ci do gustu - wiesz już, czego możesz się spodziewać, na co uważać i - przy okazji - poznasz miasto!
  2. Sprawdź, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania lub osobą upoważnioną do dysponowania nim. Masz pełne prawo poprosić o dokumenty, okazanie aktu własności, wpisu do ksiąg wieczystych, numer do administracji osiedla...
  3. Warto poznać wynajmującego - rozmowa w trakcie oglądania mieszkania może pomóc. Właściciel może zapytać Cię o Twoje podstawowe przyzwyczajenia (czy palisz, pracujesz, masz zwierzęta, etc.), a Ty o zasady obowiązujące w budynku.
  4. Bądź ostrożny. Podpisz umowę - to podstawa w przypadku jakichkolwiek nieporozumień - nawet, gdy mieszkanie wynajmujemy od znajomych czy bliskich. Pisemne warunki są podstawą do rozwiązywania sporów. Pamiętaj też o tym, by dokładnie ją przeczytać przed złożeniem podpisu! 
  5. Ustal warunki płatności. To ważne dla Ciebie i jeszcze ważniejsze dla właściciela mieszkania. Pewność w kwestiach opłat powinna być priorytetem.
  6. Pamiętaj też o tym, że czasem w mieszkaniu mogą wystąpić usterki - ustal warunki napraw. Choć formalnie reguluje to ustawa o ochronie praw lokatorów, zapis z umowy jest nad nią nadrzędny.
  7. Przygotuj protokół zdawczo-odbiorczy. Zdjęcia mieszkania czy liczników zrobione przed, w trakcie i po wynajmie również mogą się przydać. Z pewnością w sytuacjach spornych mogą pomóc.
  8. UNIKAJ ZALICZEK! Nie daj się nabrać na wniesienie opłat za oglądanie mieszkania, opłaty przed podpisaniem umowy i inne niespodziewane koszty. 

Student na tropie idealnego mieszkania

Mieszkanie idealne? Studencie, to ostatnia chwila na wynajem!

Studenci, którzy zaczynają rok akademicki w październiku często dla własnego spokoju poszukiwania mieszkania zaczynają już w trakcie wakacji. Wzrost popytu wynajęcia rozpoczyna się już w czerwcu i rośnie aż do października, przy czym szczyt sezonu przypada regularnie na przełom sierpnia i września. Warto pamiętać, że rynek rządzi się własnymi prawami i w momencie, gdy większość żaków szuka sobie miejsca do życia, ilość mieszkań maleje, a ceny rosną!

Jakie są średnie ceny wynajmu pokoju w miastach akademickich w Polsce? Z badań przeprowadzonych przez OLX wynika:

  • Warszawa – 860 zł
  • Gdańsk – 800 zł
  • Wrocław – 815 zł
  • Kraków – 712 zł
  • Poznań – 691 zł
  • Łódź – 677 zł
  • Szczecin – 642 zł
  • Katowice – 619 zł

Czym kierujemy się wybierając mieszkanie?

Mieszkanie idealne? Studencie, to ostatnia chwila na wynajem!

Badania dotyczyły również tego, czym kierujemy się podczas wyboru mieszkań. Jak się okazuje, przede wszystkim szukamy ofert w Internecie (80 proc. ankietowanych), dopiero później zastanawiamy się nad propozycjami znajomych i rodziny, w ostateczności korzystamy z ogłoszeń oferowanych przez uczelnie czy akademiki. Jeżeli chodzi o konkrety to najważniejszym kryterium jest oczywiście cena, później lokalizacja, następnie wyposażenie i standard mieszkania. Kolejnym punktem jest odległość od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej i dopiero piątym kryterium wyboru jest metraż mieszkania.

W oparciu o ubiegłoroczne badania można stwierdzić, że cały czas znalezienie odpowiedniego lokum nie jest łatwą sprawą dla studenta.

Młodzi ludzie dość lekkomyślnie podchodzą do sprawdzenia wiarygodności i uczciwości oferty. Na pierwszym miejscu stawiają osobiste oględziny mieszkania. Czynność tę deklaruje 85% zainteresowanych. Gorzej jest z całą resztą. Studenci deklarują, że spisują stan liczników (zaledwie 31%), sporządzają protokół stanu mieszkania (28%) i sprawdzają dane właściciela (28%). Gotowość do sporządzenia umowy najmu deklaruje zaledwie 20,5%. Aż 10% respondentów nie wykonuje natomiast żadnej z powyższych czynności czynności.

Oceń ten artykuł 0 0