hity na MAXXa
hity na MAXXa

Myślisz, że bywasz leniwy? To zwierzę nie ruszyło się od 7 lat!

Masz czasami wyrzuty sumienia, że nie robisz tyle, ile trzeba? Pozwalasz sobie na chwile lenistwa i potem się na siebie złościsz? Wyobraź sobie, że na świecie żyje salamandra jaskiniowa, która nie rusza się od 7 lat i nadal żyje.

7 lat bez ruchu

Przyrodnicy zajmujący się obserwacją odmieńca jaskiniowego przyznają, że osobnik zamieszkujący jedną z jaskiń w Bośni i Hercegowinie, nie poruszył się od 7 lat. Brzmi absurdalnie? Prawda jest taka, że taka jest natura tego zwierzęcia.

Salamandra, a właściwie odmieniec jaskiniowy, może żyć nawet 100 lat. Płazy te można znaleźć w podziemnych jaskiniach w Europie południowej. Mogą latami nic nie jeść, są ślepie i żyją w całkowitych ciemnościach.

Okazy wypatrzone przez przyrodników w grocie w Bośni i Hercegowinie są wyjątkowe. W ciągu dekady przesunęły się zaledwie o 10 metrów. Poza jednym, który przez ostatnie 7 lat nie poruszył się wcale. Po prostu wisi przyczepiona do ściany. Nic nie robi - powiedział cytowany przez "The New Scientist" biolog Gergely Balázs z węgierskiego uniwersytetu Eötvös Loránd .

Co może zmusić salamandrę jaskiniową do ruchu?

Czy jest coś, co sprawia, że to zwierzę w końcu się poruszy? Z obserwacji naukowców wynika, że jedną z niewielu rzeczy, które potrafią zmusić salamandrę do ruchu jest poszukiwanie partnera. Jednak ten gatunek kopuluje średnio raz na 12,5 roku.

Zwierzęta te mogą dożywać 100 lat. Żyją pod wodą w ciemnościach, mogą nie jeść przez wiele lat, nie mają naturalnych wrogów, więc bardzo rzadko się ruszają.

Odmieńce jaskiniowe żywią się niewielkimi kręgowcami, ślimakami i czasem owadami. Zwykle jednak pozostają nieruchome, nic nie robią - przyznaje Balazs.

W artykule opisującym obserwacje tych płazów (który możemy znaleźć TUTAJ), czytamy, że większość badań nad tym gatunkiem prowadzono w warunkach laboratoryjnych, przez co nauce brakuje ważnych danych ekologicznych na temat populacji w ich naturalnym środowisku. Autorzy zauważają też, że wodne ekosystemy jaskiniowe to ważny element badań dotyczących ewolucji oraz ekologii. To unikatowe, delikatne habitaty, które musimy lepiej zrozumieć, także ze względu na zapotrzebowanie ludzi na słodką wodę.

Badania nad tymi wyjątkowymi salamandrami mogą pozwolić na ocenę wpływu działalności człowieka na ich sekretne życie w jaskiniach. Niska aktywność reprodukcyjna tego gatunku w połączeniu z ich bardzo silnym przywiązaniem do konkretnego miejsca czyni tego głównego drapieżnika wodnych ekosystemów jaskiniowych bardzo delikatnym i wrażliwym wskaźnikiem wpływu człowieka na jego ekosystem.

Myszo-jeleń istnieje! Naukowcy trafili na zwierzę po 30 latach poszukiwań [WIDEO]
Słyszeliście o rzadkim gatunku małego ssaka kopytnego, który jest wielkości ratlerka, a z wyglądu przypomina połączenie jelenia z… myszą? Jak...

Dokąd nocą tupta żuk gnojarz? Czy podróżuje po śladach gwiazd?
W 2013 roku badacze z Europy i Afryki Południowej opublikowali na łamach czasopisma "Current Biology" specjalny raport dotyczący żuka gnojarza i sposobu nawigacji, jaki stosuje to małe...

Oceń ten artykuł 6 0

Ogólna ocena Myślisz, że bywasz leniwy? To zwierzę nie ruszyło się od 7 lat! to: 100% / 100%, uzyskana z: 6 głosów.